Odnawianie kościołów w Turcji 

Według doniesień Anadolu Agency od 2003 r. w Turcji odnowiono 14 kościołów i jedną synagogę. 7 stycznia 2018 r. zostanie ponownie otwarta cerkiew św. Szczepana w Stambule. Czy to zapowiedź polepszenia się sytuacji chrześcijan w Turcji? 

W latach 2003–2017 w Turcji zostało odnowionych 15 obiektów sakralnych należących do chrześcijan i żydów. Wśród nich była Wielka Synagoga w prowincji Edirne, która należała do żydów sefardyjskich. Kościoł Aya Nikola w wyspie na Morzu Egejskim, Kościół Katolicki obrządku syryjskiego w Iskenderun (prowincja Hatay), czy Ormiański Kościół Ewangelicki w Sur (prowincja Diyarbakir). 

Kościół z widokiem na wojnę 

Sur, zabytkowa dzielnica Diyarbakır, została szczególnie dotknięta podczas walk między siłami bezpieczeństwa a Partią Pracujących Kurdystanu. Ucierpiało wiele zabytków z czasów osmańskich oraz kościołów ormiańskich. Ormiański Kościół Ewangelicki był jednym z najbardziej zniszczonych. Zburzona została dzwonnica, plebania i część fasady. Zabytek jest jedyną w okolicy budowlą odzwierciedlającą XIX-wieczną architekturę łączącą ceramikę i gips. Rząd turecki zobowiązał się do przeznaczenia pieniędzy na odbudowę świątyni, która powinna być jeszcze w tym roku udostępniona wiernym. 

Ormianie w dzielnicy Sur nie mają jednak łatwo. Jest to miejsce bardzo zniszczone przez walki. Podczas gdy dochodziło tam do walk między wojskiem tureckim i Kurdami, rząd postanowił wywłaszczyć część mieszkańców. Na liście nieruchomości pojawił się również odrestaurowany w 2011 r. (dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej wśród Ormian) Kościół św. Giragosa należący do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Świątynia pochodzi z XVI w. Mimo tego, że po protestach światowej opinii publicznej nie została wywłaszczona, to bardzo ucierpiała w wyniku walk w Diyarbakır.  

Bułgarzy w Stambule będą mieć nową świątynię 

Na 7 stycznia zaplanowane jest uroczyste otwarcie odrestaurowanego Bułgarskiego Kościoła św. Stefana. Świątynia została wybudowana w XIX w. przez bułgarską społeczność Stambułu, ówczesnej stolicy Imperium Omańskiego. Głównym budulcem było żelazo dlatego przyjęła się nazwa „Żelazny Kościół. Środki na renowację zostały przekazane przez stronę turecką i bułgarską, a w uroczystym otwarciu udział weźmie prezydent Republiki Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz premier Bułgarii Boyko Boriso. 

Czy w Turcji dzieje się lepiej? 

Dbaniem o miejsca sakralne w Turcji zajmują się fundacje religijne. Podlegają one państwu, a ich działanie jest szczegółowo uregulowane przez Ministerstwo Religii, jednakże coraz częściej fundacje niemuzułmańskie dostają pozwolenie na działanie i odnawianie swoich kościołów i synagog. Według danych zebranych przez Anadolu Agency w okresie 2003–2014 do mniejszości religijnych powróciło 1029 nieruchomości, a za 21 zostały wypłacone odszkodowania. 

Mimo tych pozytywnych zmian sytuacja mniejszości religijnych w Turcji nie jest łatwa. Postępy cieszą, odrestaurowane zabytki również. Informacje na ten temat opublikowała agencja rządowa, więc może sami mieszkańcy zauważą, że ich dziedzictwo jest wieloreligijne i warto o nie dbać. Dobrze będzie odwiedzić piękne kościoły ze wspaniałą historią, nawet jeśli przyczyny ich odnowienia były polityczne. W końcu Turcja również turystyką stoi. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze