fot. Maksymilian Nagalski

Odpust jerozolimski w Miechowie

Uroczysta Msza św. z udziałem dam i kawalerów zakonu bożogrobców oraz sympozjum naukowe pt.: „Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy…” uświetnią obchody jedynego w Polsce odpustu jerozolimskiego, który 15 lipca odbędzie się w bazylice Grobu Bożego w Michowie.

Parafia pw. Grobu Bożego w Miechowie, jako jedyna wspólnota parafialna w Polsce, ma przywilej obchodzić corocznie odpust 15 lipca, z okazji uroczystości rocznicy poświęcenia kościoła własnego w 1802 r., podczas którego są celebrowane i wspominane historyczne jubileusze wydarzeń związanych również z Ziemią Świętą. 15 lipca przypada także rocznica zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców na czele z obrońcą Grobu Bożego Gotfrydem z Bouillon (1099 r.) i rocznica poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie – bazyliki „Anastásis” (1149 r.).

W tym roku obchody odbywają się pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza, abp. warszawskiego oraz regenta i wielkiego przeora Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

>>> Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski [ZDJĘCIA]

Czwartkowe sympozjum naukowe zainauguruje wykład „Patrocinia (wezwania) w kościołach zakonu bożogrobców w Miechowie (1163 r. – 15 lipca 1802 r.)”, który przedstawi prof. KUL dr hab. Ryszard Skrzyniarz.

Z kolei na temat bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie w wybranych tekstach wspomnień z Ziemi Świętej XIX-wiecznych polskich pielgrzymów powie prof. UKSW dr hab. Barbara Strzałkowska (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Po dyskusji odbędzie się wernisaż wystawy pt.: „Historyczne wspomnienia i relacje z pielgrzymowania do Ziemi Świętej”, obejmującej dzieła piśmienniczo-graficzne z kolekcji prywatnej prof. UKSW dr hab. Barbary Strzałkowskiej.

W części religijnej przewidziano nabożeństwo „Godzinki o Bożym Grobie” w bazylice miechowskiej oraz uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Waśniowskiego – Kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, emerytowanego proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu k. Limanowej, w diecezji tarnowskiej, obchodzącego złoty jubileusz święceń kapłańskich.

>>> Odpusty zupełne, które możesz uzyskać w czasie wakacji

Miechów zasłynął w Polsce i Europie z kaplicy Pustego Grobu w tamtejszej bazylice, gdzie znajduje się najstarsza i najwierniejsza replika Grobu Bożego w Europie oraz z posługi bożgrobców, zwanych miechowitami.

Ich historia rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r.

Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek.

Kościół pw. Grobu Pańskiego, nazywany „polską Jerozolimą”, szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański kościół. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój.

>>> Watykan: odpust zupełny dla narzeczonych odmawiających wspólnie różaniec

15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. – bp Tomasz Nowina Nowiński, generał – przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców. 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Dzisiaj jest to stowarzyszenie duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze