Kajtek44, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27768457

Odpust u Matki Wygnańców: dziś w Polsce jest około 3 milionów obywateli Ukrainy

– Dziś w Polsce jest około 3 milionów obywateli Ukrainy, czyli 20. razy więcej niż naszych wysiedlonych przodków podczas akcji „Wisła” – podkreślił biskup Kościoła Greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak podczas liturgii sprawowanej w sanktuarium w Białym Borze na Pomorzu, gdzie czczony jest wizerunek Matki Bożej Wygnańców.

Odpustowe uroczystości Narodzenia Matki Bożej w sanktuarium maryjnym w Białym Borze zgromadziły w niedzielę 18 września, mimo niepogody, rzesze wiernych. Boskiej Liturgii przewodniczył biskup Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej, wraz z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim, ordynariuszem eparchii olsztyńsko-gdańskiej. W greckokatolickim białoborskim sanktuarium szczególną czcią jest otaczany wizerunek Przenajświętszej Bogurodzicy zwanej Matką Wygnańców, czyli emigrantów, uchodźców i przesiedleńców.

>>> Kluby integracyjne dla uchodźców z Ukrainy – w Krakowie i Harmężach

Nie wstydzić się swej odmienności

Podczas liturgii modlono się za ofiary wojny w Ukrainie, a także za zmarłych przesiedleńców akcji „Wisła” w związku z 75. rocznicą przesiedleń z 1947 roku.

W swojej homilii władyka eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej bp Włodzimierz Juszczak powiedział: „Jeśli matematycznie policzyć, to dziś jest nas na pewno więcej w Polsce, tych potomków wysiedlonych w 1947 roku. Bo przychodzą nowe pokolenia, ale niestety asymilacja zabrała z tej liczby większą część. (…) Należy również zauważyć, że dziś w Polsce, oprócz nas, jest także około 3 milionów obywateli Ukrainy, czyli 20 razy więcej niż naszych wysiedlonych przodków podczas akcji «Wisła». Dwadzieścia razy więcej!”

fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Bp Juszczak zachęcił do pielęgnowania tożsamości narodowej i religijnej: „Aby nie zagubić się w tym świecie i nie zasymilować się, potrzeba szanować i zachowywać swoją odmienność, czyli to, czym odróżniamy się od innych ludzi. To język, kultura, przynależność cerkiewna i obrządkowa. Tej odmienności nie powinniśmy się wstydzić, nie powinniśmy mieć z tego powodu kompleksów. Wręcz przeciwnie, powinniśmy się nią chwalić i dzielić z innymi, bo wzbogaca nie tylko nas, ale i nasze otoczenie, innych. Powinniśmy być dumni z naszej odmienności. Wtedy i nas będą szanować nasi sąsiedzi.”

Jedność narodu ukraińskiego

Na koniec homilii zaapelował o zachowanie jedności narodu ukraińskiego: „Dziś jak nigdy potrzebujemy jedności. Jesteśmy różni, to prawda: wysiedleni podczas akcji «Wisła», Ukraińcy, Łemkowie – Ukraińcy, Łem-Łemkowie [Łemkowie, którzy nie utożsamiają się z narodowością ukraińską – przyp. KAI], nowo przybyli obywatele Ukrainy, mieszkańcy Galicji, mieszkańcy Wschodu, ukraińskojęzyczni, rosyjskojęzyczni. Dzielimy się, osądzamy siebie nawzajem, krytykujemy, niekiedy nie idziemy nawet do cerkwi, usprawiedliwiając się tym, że tam przychodzą ci, których zachowania i pochodzenia nie akceptujemy. A my mamy różne doświadczenia. Jeśli chcemy, aby nasza przyszłość była świetlana, to potrzebujemy jedności. Znowu widać to bardzo dobrze dzisiaj w Ukrainie. Na wojnie z moskiewską nawałnicą walczą prawosławni, grekokatolicy, rzymscy katolicy, protestanci, żydzi, niewierzący, mieszkańcy Wschodu i Galicji, ukraińskojęzyczni, a najbardziej chyba rosyjskojęzyczni. Kiedy w 2014 roku do Wrocławia przywieziono rannych na kijowskim Majdanie kilkunastu mężczyzn, byłem u nich, tylko dwóch z nich mówiło po ukraińsku. Ale wszyscy zostali ranni na Majdanie” – zauważył hierarcha.

Sanktuarium maryjne w Białym Borze jest szczególnym miejscem kultu dla grekokatolików w Polsce. Cerkiew została zaprojektowana przez prof. Jerzego Nowosielskiego. Projekt zrealizowano w latach 1992-97. W tym roku przypada 25. rocznica poświęcenia białoborskiej cerkwi, a także 65. rocznica powstania parafii w Białym Borze.

Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy jest pierwszym większym świętem w roku liturgicznym Kościołów wschodnich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze