Odzyskani – fundacja i ludzie, którzy odzyskują młodych dla Boga [REPORTAŻ]
Joanna Mazur miała w życiu czas, kiedy żyła daleko od Boga. Dzisiaj ewangelizuje innych i pomaga młodym w Fundacji Odzyskani, którą założyła.
Asia wychowała się w rodzinie katolickiej. Przyjmowała wszystkie sakramenty, jednak poza tym nie chodziła do kościoła. „Nie było nigdy takiej sytuacji, żeby ktoś, na przykład rodzice, mówili mi, że mam pójść w niedzielę na mszę. I między innymi dlatego nie miałam żadnej motywacji, nie praktykowałam, a Bóg był tylko cały czas gdzieś w tle mojego życia” – wspomina.
Z innego świata
Przełom w tej kwestii pojawił się dopiero, kiedy Joanna miała 19 lat i poznała osobę, która była wierząca. „Wcześniej wchodziłam w związki z chłopakami z trochę innego świata. A tutaj pojawił się ktoś wierzący, kto powiedział do mnie: «Chodźmy razem na mszę» i od tego czasu stało się dla mnie takie naturalne, że ja też chodzę do kościoła” – opowiada.
„Pamiętam jeden przełomowy moment, kiedy poczułam się jakby moje życie zostało oświecone przez jupiter. Spojrzałam na nie, na swoje grzechy i stwierdziłam, że już nie chcę tak dłużej” – dodaje. Od tamtej pory Asia zaczęła żyć wiarą i przykazaniami na co dzień.
Jakiś czas później w jej życiu nastąpił kolejny przełom za sprawą katechez neokatechumenalnych, które skupione były wokół kerygmatu. Właśnie wtedy do Joanny dotarło, że to miłość Boga jest najważniejsza i że chce mówić o niej innym. „Na przestrzeni lat podejmowałam i wciąż podejmuję różne sposoby ewangelizacji, ale dzięki temu mogę nieustannie świadczyć o Bogu” – podsumowuje.
>>> Dość już katolipy, czas na dobrą muzykę [PODKAST]
Odzyskani dla Boga
W ramach realizowania swoich planów Asia założyła Fundację Odzyskani, dzięki której, jak sama mówi, odzyskuje młodych dla Boga. Jej główna misja to tworzenie przestrzeni do rozwoju talentów, budowania dobrych relacji oraz profesjonalnego wsparcia zawodowego i psychologicznego dla młodych.
„Motywujemy do działania, zarażamy pasją, dzielimy się doświadczeniem, przekazujemy wiedzę i zaszczepiamy poczucie własnej wartości. Wszystko po to, aby młodzi odkryli ogromny potencjał, który w nich drzemie i stali się ludźmi żyjącymi pełnią życia. Nasze działania kierujemy do młodych ludzi w wieku od 14 do 24 lat, szczególnie do tych, których start w dorosłe życie z przyczyn środowiskowych jest utrudniony” – czytamy na stronie odzyskani.pl.
Ponadto w ramach działań fundacji i dzięki pomocy sponsorów młodzi ludzie mogą otrzymać wsparcie psychologiczne zupełnie za darmo. Na ten moment jednak w kolejce na terapię czeka siedem osób, gdyż zapotrzebowanie jest dość duże. „Ta kolejka jest długa. Ale chcemy, aby każda z osób uczęszczających już na terapię miała możliwość jej kontynuacji” – wyjaśnia Asia, która oprócz zarządzania fundacją prowadzi też m.in. warsztaty „Masz talent! Ale jaki?”. Dzięki nim młodzież ma szansę nie tylko odkryć swoje talenty, lecz także sprawdzić się na różnych polach i zajrzeć w głąb siebie.
>>> Jak odkryć swoje powołanie z Bogiem? [PODKAST]
„Podczas tych warsztatów zdarza się, że niektórzy z uczestników mówią o tym, że nie mają żadnego talentu ani marzenia. Wynika to niestety z wielu kryzysów psychicznych, z braku spotkania z Bogiem i z braku odkrycia godności dziecka Bożego, która pozwala marzyć, cieszyć się życiem i stawiać sobie cele. Istotny wpływ na to ma dzisiaj rzeczywistość po pandemii oraz media społecznościowe. Dla młodych wyznacznikiem wartości często staje się liczba lajków, jaką otrzymują pod najnowszym postem. A może warto zamiast tego docenić to, że Bóg daje nam lajka każdego dnia, a idąc na terapię możemy także dać go sobie sami?” – mówi Asia.
Poznać siebie w praktyce
Od samego początku istnienia fundacji na wszystkich warsztatach uczestnicy mają możliwość nie tylko zapoznawania się z teorią z danej dziedziny, lecz także z praktyką. Dzięki udziałowi w zajęciach dziennikarskich mogą więc stworzyć własne materiały, a od osób, które na co dzień zajmują się reklamą – dowiedzą się, jak zaplanować własną kampanię.
Ponadto Odzyskani organizują też Szkołę Młodego Lidera. To cykl całodziennych warsztatów przygotowujących młodych do pełnienia roli liderów wspólnot lub organizacji chrześcijańskich. Podczas tego wydarzenia młodzi poznają swoje talenty i osobowość. Dowiadują się również, w jaki sposób efektywnie komunikować się we wspólnocie, jak zarządzać projektami i swoim czasem oraz w jaki sposób występować publicznie. „Kiedy patrzę na osoby, które mają szesnaście lat, a są tak bardzo zakochani w Bogu i kompetentni do tego, by prowadzić własną wspólnotę, to nie mam żadnych wątpliwości, że jest nadzieja dla przyszłości Kościoła” – cieszy się Joanna.
>>> Jak spełniać marzenia z Bogiem? [PODKAST]
Asia przez lata obserwuje, jak rozwijają się powierzeni jej młodzi ludzie.
„Dla mnie największą satysfakcją w życiu nie są rzeczy materialne, a właśnie patrzenie, jak ktoś się rozwija. To dotyka mojej misji życiowej, którą stanowi towarzyszenie ludziom w odnajdywaniu ich drogi. Mam wtedy takie poczucie sensu. Ponadto bardzo cenię sobie budowanie relacji z młodymi i uczucia związane z tym, że ktoś przyjdzie do siedziby fundacji, wypijemy razem kawę i będziemy budować relacje na stopie partnerskiej” – mówi na koniec naszej rozmowy, której można wysłuchać poniżej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |