fot. freepik

Abp Depo: humanizm wykluczający Boga jest nieludzki

Kościół zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie – mówił w niedzielę na Jasnej Górze do kolejarzy abp Wacław Depo. Wykluczenie religii ze sfery publicznej przeszkadza współpracy dla rozwoju ludzkości; a humanizm wykluczający Boga jest humanizmem nieludzkim – mówił.

W niedzielę na jasnogórskich błoniach metropolita częstochowski odprawił mszę św., będącą głównym punktem 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Nawiązując w homilii do hasła tegorocznej pielgrzymki „W przyszłość przez rodzinę” powiedział m.in. że współcześnie negowane jest pochodzenie człowieka od Boga przy uznaniu go za „jakąś linię ślepych ewolucji natury”.

>>> Szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu: ekologia nie jest obca, lewacka – jest katolicka

Personalizm

„Dlatego zrównuje się człowieka z prawami osobowymi zwierząt. Tu trzeba mocno podkreślić: pochodzimy od Boga. I to jest dar podstawowy życia” – mówił. „Kolejna bardzo ważna sprawa: że człowiek został uczyniony mężczyzną i niewiastą. I opuszcza człowiek ojca i matkę i łączy się ze swoją żoną, aby być dwoje – jedno. Tutaj nie ma trójkątów i wielokątów” – powiedział przy oklaskach zgromadzonych.

ciąża
fot. Pexels

„I dopiero z tej wspólnoty jest dar życia naszych dzieci i kolejnych pokoleń. I każde poczęte życie jest drogocenne wobec Boga, a dla nas darem odpowiedzialności” – zaznaczył abp Depo. „Z nim wiąże się kolejna bardzo ważna sprawa: nierozerwalności małżeństwa. I podkreślam za Janem Pawłem II: Kościół zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie” – stwierdził.

Prześladowania trwają

Odnosząc się do obchodzonego w drugą niedzielę listopada przez Kościół w Polsce Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym wskazał, że ma on uwrażliwiać Polaków na problem wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka. „Czy zdajemy sobie sprawę, że corocznie na świecie ginie za wiarę w Chrystusa ok. 170 tys. chrześcijan, że 20 mln chrześcijan jest poddawanych brutalnym torturom, a ponad 170 krajach łamie się prawo do wolności religijnej i poddaje chrześcijan różnym formom dyskryminacji i przemocy?” – mówił.

>>> Współczesne niewolnictwo. Bez łańcuchów i kajdan [MISYJNE DROGI]

„Niedostrzeganie tych faktów i brak osądzania wobec trybunałów Europy i świata jest prawdziwym skandalem i pogwałceniem podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia i wolności religijnej” – uznał abp Depo. „A czyż tego nie doświadczaliśmy również w kuriozalnych wyrokach sądów ws. obrazy uczuć religijnych, niszczenia krzyży i obrazów, naruszania sakralności kościołów i liturgii świętej na ziemi polskiej?” – zapytał.

„Dlatego sięgnijmy do tekstu również zapominanego w środkach społecznego przekazu papieża Benedykta XVI w jego encyklice społecznej Caritas in veritate: Negowanie prawa do publicznego wyznawania własnej wiary i do działania, aby prawdy wiary kształtowały również życie publiczne powoduje negatywne konsekwencje dla prawdziwego rozwoju człowieka i społeczeństw” – cytował abp Depo.

Aby osoby mogły się spotkać

„Wykluczenie religii ze sfery publicznej, podobniej jak fundamentalizm religijny z drugiej strony, przeszkadzają w spotkaniu osób oraz ich współpracy dla rozwoju ludzkości. Wtedy życie publiczne zostaje pozbawione motywacji, a polityka przyjmuje postać ucisku i agresji. Humanizm wykluczający Boga jest humanizmem nieludzkim” – skonkludował cytatem z kard. Ratzingera abp Depo.

>>> Święci z misji zmieniają świat [MISYJNE DROGI]

Uczestnicy pielgrzymki na Jasną Górę dotarli siedmioma pociągami pielgrzymkowymi m.in. z Przemyśla, Białegostoku, Terespola, Lublina czy Szczecina. Hasło pielgrzymki „W przyszłość przez rodzinę” nawiązywało m.in. do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w czerwcu br. w Rzymie.

Obrazek poglądowy, Częstochowa – fot. PAP/Waldemar Deska

Punktami pielgrzymki były w sobotę m.in. konferencja o budowaniu więzi w małżeństwie i rodzinie, panel „O pokój w sercu, rodzinie, Ojczyźnie”, koncert „Poprzez rodziny toczą się dzieje człowieka”, droga krzyżowa i czuwanie przed obrazem Matki Bożej. W niedzielę odbyło się spotkanie duszpasterzy kolejarzy, przedstawicieli resortu infrastruktury, pracowników kolei, rodzin kolejarskich oraz przedstawicieli związków zawodowych.

W pielgrzymce wzięli udział m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra, szefowie kolejowych spółek i komendanci kolejowych służb, a także branżowi związkowcy. Do pielgrzymów z Polski dołączyła 39-osobowa grupa kolejarzy ze Słowacji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze