Ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy obcokrajowców

Funkcjonowanie duszpasterstwa obcokrajowców na przykładzie Szwajcarii było tematem spotkania duszpasterzy obcojęzycznych w Polsce, które odbyło się dziś pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

– Obcokrajowcy pomagają w parafiach szwajcarskich. Mogą być członkami rad duszpasterskich, jednostek zarządzającymi finansowo parafią, angażują się w chóry, duszpasterstwo młodzieży, posługę w szpitalach, odwiedzają chorych. Reprezentanci imigrantów wchodzą także w skład rady synodalnej – relacjonował ks. Capilla.

Zdaniem bp. Zadarki, Szwajcaria jest wzorem organizacji pracy duszpasterskiej wśród obcokrajowców – ze względu na wieloletnie doświadczenie posługi w społeczeństwie, którego ponad 30% stanowią obcokrajowcy. Gośćmi spotkania byli ks. Luis Capilla, delegat biskupi ds. migrantów oraz ks. Artur Cząstkiewicz, dyrektor Polskiej Misji Katolickiej dla kantonów Zurych i Glarus w Szwajcarii. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wyraził też nadzieję, że w dalszych spotkaniach polskich duszpasterzy, którzy mają stosunkowo niewielkie doświadczenie pracy z obcokrajowcami, będą brali udział przedstawiciele kolejnych krajów, by podzielić się swoimi refleksjami.

Podsumowując wypowiedzi uczestników spotkania, bp Zadarko zwrócił uwagę, że współcześnie należy myśleć nie tyle o duszpasterstwie obcokrajowców, ile o towarzyszeniu ludziom w drodze.

W spotkaniach duszpasterzy obcokrajowców w Polsce bierze udział ok. 20 kapłanów z całej Polski. Celem zjazdów jest profesjonalizacja wiedzy teologicznej, kanonicznej i duszpasterskiej, której wymaga coraz liczniejsze i bardziej zróżnicowane środowisko migrantów w Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze