Fot. domena publiczna

Ojciec Dolindo: Duch Święty napełnia niewymowną radością i bezgranicznym szczęściem 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trudno mówić o Duchu Świętym. Boga Ojca i Jezusa Chrystusa możemy sobie wyobrazić, ale jak o Duchu mówić, że jest Osobą? Duch Święty jest niewątpliwie najbardziej tajemniczą z Osób Trójcy Świętej.  

Ojciec Dolindo jest znany najbardziej za sprawą modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij”. Właśnie ukazała się w Polsce jego książka o Duchu Świętym. Oprócz usystematyzowania cnót, darów i charyzmatów ojciec Dolindo pokazuje sposób działania Ducha Świętego.  

Jak działa Duch Święty? 

To, co tak nieuchwytne i niezrozumiałe, najlepiej czasami wyrazić przez porównanie z czymś, co możemy sobie wyobrazić, z czymś, co już znamy. Ukazuje z jednej strony Jego potęgę, a z drugiej delikatność. 

Interwencja Ducha Świętego jest tak niezbędna, że nikt nie może bez niej dokonać jakiegokolwiek dobra. To cudowna siła, tchnienie, duch, energia tworząca harmonię adoracji i miłości, która niczym potężne organy wyśpiewuje chwałę Boga na ziemi oraz w wieczności, napełniając duchy stworzone wraz z duszami niewymowną radością i bezgranicznym szczęściem – napisał ojciec Dolindo. 

Jak poznać działanie Ducha Świętego? 

Teologia mówi, ze Duch Święty jest tym, który czynnie uczestniczy w stwarzaniu świata i człowieka oraz w Zmartwychwstaniu Jezusa. Dlatego, jeśli w naszym życiu coś jest jakby stwarzane na nowo, odradza się w jakimś miejscu pokój, radość, szczęście, to może znaczyć, że właśnie w tym obszarze Duch Święty interweniuje.  

Fot. pixabay.com

Duch Święty daje pokój i wyciszenie wszystkim władzom duszy, a On sam nią kieruje. Prowadzi jej życie wewnętrzne, przenika pamięć, tak że dusza zawsze pamięta o Bogu, przenika intelekt, który widzi w Bogu coraz to nowe cuda i doskonałości, przenika wolę, która wciąż płonie coraz mocniejszym ogniem – pisze ojciec Dolindo. Nie chodzi więc tylko o zmiany emocjonalne, ale o konkrety w życiu duchowym. Duch Święty jest tym, który uzdalnia nas, na tyle na ile otwieramy się na Jego działanie do życia w sposób coraz bardziej zgodny z wolą Bożą. Bo to sam Duch Święty w świetle południa i w łagodnym cieniu tej wiary Ducha Świętego pociąga duszę ku dobru, dotykając i przenikając jej serce, zmieniając w przyjemne to, co gorzkie w ćwiczeniu cnoty oraz pokonując trudności i opór natury. 

Duch rozpala duszę 

Duch Święty jest nazywany sercem Trójcy Świętej. Niektórzy teologowie mówią, ze jest uosobieniem miłości między Ojcem i Synem. Nic więc dziwnego, że ludzką duszę także przenika jako miłość. I nie chodzi już miłość z szacunku, jaką można mieć nawet w prostym świetle wiary, lecz miłość przenikająca całą duszę i wlewająca tam namacalną słodycz, to płomień, który rozpala serca i każe mu się rozpłynąć w Bogu. W tym stanie powstaje mało uczuć, westchnień, słów; serce płonie spokojnie, wszystkie władze są złączone z Bogiem, a dusza w głębokim spokoju otrzymuje Go, nie czyniąc nic innego jak tylko kochając i płonąc – pisze ojciec Dolindo.

 

Zobacz także
Wasze komentarze