Fot. PAP/EPA/REHAN KHAN

ONZ krytykuje Pakistan za prawo o bluźnierstwie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet skrytykowała Pakistan za utrzymanie w mocy prawa o obrazie islamu. Jej zdaniem prawo o bluźnierstwie prowadzi do ataków na inne religie w Pakistanie. Przepisy przewidują karę śmierci za złamanie prawa.

>>>Pakistan:zamordowano trzech chrześcijan

– Mniejszości religijne w Pakistanie wciąż stają w obliczu przemocy, powtarzających się ataków na miejsca kultu i dyskryminację w przepisach prawa – powiedziała Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka podczas sprawozdania Rady Praw Człowieka w Genewie.

>>>Będzie otwarty proces beatyfikacyjny ministra z Pakistanu

– Rząd Pakistanu, mimo rekomendacji ze strony międzynarodowych instytucji praw człowieka, nie znowelizował ani nie usunął przepisów prawa o bluźnierstwie, które prowadzą do przemocy wobec mniejszości religijnych, a także arbitralnych aresztowań i dochodzeń sądowych – podkreśliła Michelle Bachelet.

Fot. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Wysoka Komisarz przypomniała o sprawie skazanego w grudniu 2019 r. na karę śmierci za obrazę islamu Junaida Hafeeza. W 2013 r. 33-letni wykładowca został oskarżony przez radykałów islamskich o bluźnierstwo popełnione we wpisach na Facebooku. Cały proces trwający 6 lat mężczyzna spędził w pojedynczej celi.

Asia Bibi

W 2010 r. w innym głośnym procesie na śmierć skazano chrześcijankę Aasiyę Noreen, znaną szerzej jako Asia Bibi. Wyrok nie został wykonany. W 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił kobietę i Noreen mogła wyjechać do Kanady.

>>>Współautorka biografii Asii Bibi: otrzymywałam groźby od islamskich radykałów

Pakistan jest jednym z 13 krajów, gdzie obowiązuje prawo o bluźnierstwie. Dotychczas nie wykonano żądnego z zasądzonych wyroków śmierci. W kraju dochodzi jednak do samosądów. Prawo wykorzystywane jest głównie do osobistych porachunków; od 1986 r. zarejestrowano ponad 4 tys. takich spraw.

Fot. EPA/RAHAT DARW połowie stycznia 2020 r. sąd w Rawalpindi skazał 87 radykałów islamskich, którzy protestowali przeciw uniewinnieniu Aasiyi Bibi, na kary po 55 lat więzienia. Protesty sparaliżowały kraj i opóźniły wyjazd Bibi z kraju.

Swoboda sumienia

>>>Pakistan: widać poprawę na polu międzyreligijnym

Pod koniec lipca 2019 r. premier Pakistanu Imran Khan publicznie przypomniał, że prorok Mahomet zapewnił mniejszościom swobodę sumienia, a nawracanie siłą na islam jest niezgodne z Koranem.

Nowy Pakistan budowany przez premiera Khana ma nawiązywać do Medyny proroka Mahometa, która była wieloreligijna.

Zobacz także
Wasze komentarze