fot. EPA/KAZIM KIZIL Dostawca: PAP/EPA.

ONZ: po pandemii handel ludźmi na świecie wzrósł o 25 procent

Handel ludźmi wzrósł z powodu konfliktów, klęsk żywiołowych wywołanych zmianami klimatu i globalnych kryzysów – wynika z opublikowanego w środę raportu ONZ. W 2022 r. – ostatnim, dla którego dostępne są globalne dane – liczba ofiar wzrosła o 25 proc. wobec poziomu przed pandemią Covid-19.

Z raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) wynika, że wzrasta szczególnie handel ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej, w tym „do prowadzenia wyrafinowanych oszustw internetowych”, podczas gdy kobiety i dziewczęta „są narażone na ryzyko wykorzystywania seksualnego i przemocy ze względu na płeć”.

Za wzrost liczby ofiar handlu odpowiadają przede wszystkim zorganizowane grupy przestępcze.

>>> Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w trybie pilnym

Dzieci stanowiły 38 proc. wykrytych ofiar handlu ludźmi, dorosłe kobiety 39 proc., mężczyźni 23 proc., dziewczęta 22 proc., a chłopcy – 16 proc.

Najczęstszym powodem handlu kobietami i dziewczętami było wykorzystywanie seksualne (60 proc.), a następnie praca przymusowa. W przypadku mężczyzn była to praca przymusowa, a w przypadku chłopców praca przymusowa i „inne cele”, takie jak udział w przestępstwach i żebractwo.

Autorzy raportu ocenili, że rosnąca liczba chłopców zidentyfikowanych jako ofiary handlu ludźmi może być związana ze wzrostem liczby nieletnich przybywających bez opieki do Europy i Ameryki Północnej.

Największy wzrost liczby wykrytych przypadków handlu ludźmi odnotowano w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Północnej oraz w obszarze „Europy Zachodniej i Południowej”, przy czym napływ migrantów był istotnym czynnikiem w tych dwóch ostatnich regionach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze