fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

ONZ wspomina 10. rocznicę tragedii uchodźców u brzegów Lampedusy

W 10. rocznicę katastrofy łodzi u brzegów Lampedusy, kilka organizacji ONZ upamiętniło 368 zmarłych migrantów i uchodźców. Od tego czasu ponad 28 000 osób straciło życie na Morzu Śródziemnym w poszukiwaniu bezpieczeństwa i ochrony, przypomniały we wspólnym oświadczeniu Agencja ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowa Organizacja Migracji (IOM) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Tylko w tym roku utonęło lub zaginęło ponad 2300 osób, z których większość próbowała dotrzeć do Włoch lub na Maltę.

Migranci i uchodźcy w drodze przez Morze Śródziemne nadal nie mają innego wyboru, jak tylko oddać się w ręce pozbawionych skrupułów przemytników, stwierdziły organizacje ONZ z siedzibą w Genewie. Pomimo wysiłków włoskiej straży przybrzeżnej, system ratunkowy w środkowej części Morza Śródziemnego stał się w ostatnich latach niewystarczający. Ochrona ludzkiego życia musi mieć „absolutny priorytet”. Wymaga to skoordynowanej europejskiej misji poszukiwawczo-ratowniczej i większych nakładów finansowych.

>>> „Odwaga pomagania”. Spotkanie ze świadkami kryzysu migracyjnego 

Migracja jest jednym z najważniejszych wydarzeń geopolitycznych tego stulecia, podkreślają UNHCR, IOM i UNICEF. Ich zdaniem, aby zarówno Europa, jak i kraje pochodzenia mogły czerpać korzyści z tego zjawiska, potrzebna jest dalekowzroczna i długoterminowa polityka.

3 października 2013 nieopodal włoskiej wyspy Lampedusa zatonął płynący z Libii kuter, na którym było 545 osób z Somalii i Erytrei. Straż przybrzeżna i rybacy uratowali 155 osób, według danych ONZ liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wyniosła 368 osób. Od 2016 roku we Włoszech obchodzony jest 3 października narodowy dzień pamięci tej katastrofy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze