Operacja Salapumbe

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rusza z kolejną akcją  pomocy pt. „Salapumbe”. Na przełomie lipca i sierpnia z Polski do Kamerunu wyruszy grupa chirurgów – wolontariuszy Fundacji „Redemptoris Missio”. Lekarze pojadą do szpitala w Salapumbe, aby przeprowadzać tam operacje przepuklin.

Szpital położony jest na południu Kamerunu, w samym środku afrykańskiego buszu, a od lotniska oddzielają go dwa dni drogi samochodem. Pacjentami chirurgów będą głównie zamieszkujący okoliczne lasy Pigmeje oraz miejscowi Kameruńczycy zatrudnieni przy wyrębie lasu.  Przepukliny uniemożliwiają im codzienne funkcjonowanie. Z powodu swoich schorzeń nie są w stanie pracować  i utrzymywać swoich licznych rodzin. Do tej pory Pigmeje polegali jedynie na tradycyjnych metodach leczenia, które wobec przepuklin okazują się nieskuteczne. W Kamerunie tego typu operacje są wykonywane jedynie w stolicy kraju i są one odpłatne. Żadnego z mieszkających tam ludzi nie stać nawet na dojazd do stolicy.

Ponad dwa lata trwały poszukiwania lekarzy gotowych podjąć się tego trudnego zadania. Ostatecznie do Kamerunu wyjadą lek. med. Renata Popik, lek. med. Grzegorz Szanecki – chirurdzy i anestezjolog lek. med. Olga Stańkowska. Po dotarciu na miejsce chirurdzy będą operować, wszystkich, którzy w tych dniach zgłoszą się do szpitala w Salapumbe i zostaną zakwalifikowani do operacji.  

Przygotowania do wyjazdu nabierają tempa, trwają poszukiwania sponsorów i kompletowanie koniecznego sprzętu i leków. Na miejscu jest jedynie pusta sala operacyjna. Prąd w szpitalu jest jedynie przez dwie godziny dziennie. Każda, najmniejsza nawet potrzebna przy operacji rzecz musi trafić do Kamerunu z Polski. Część leków i sprzętu, a także dwa nowe generatory prądu wysłano kontenerem do Kamerunu, kolejną część zabiorą w swoich bagażach lekarze, jeszcze inne rzeczy zakupią przed wyruszeniem w drogę w Jounde – stolicy kraju.

Podstawowym zaleceniem po operacji przepukliny jest unikanie wysiłku fizycznego przez przynajmniej dwa tygodnie od zabiegu.  Aby pacjenci naszych lekarzy mogli nie pracować przez tak długi czas  chcielibyśmy wyposażyć  ich w żywność.

Każda, najmniejsza nawet kwota wpłacona na konto Fundacji oznacza pomoc dla kameruńskich pacjentów. Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio ul. Grunwaldzka 86 61-115 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 Koniecznie z dopiskiem: Operacja Salapumbe. http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/262-operacja-kamerun.

W razie dodatkowych pytań wraz z chirurgiem Grzegorzem Szaneckim (tel.  603 755 635) jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Operacja Salapumbe
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze