Opole: kontrowersyjna feministyczna piosenka zwycięża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prestiżową nagrodę im. Anny Jantar 55 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zdobył feministyczny zespół Girls on fire za piosenkę „Siła kobiet”, która powstała jako wsparcie dla tzw. Czarnych marszy.

W sobotę nad ranem zakończył się pierwszy dzień 55 Krajowego Festwialu Polskiej Piosenki w Opolu. Główną nagrodę koncertu Debiuty – nagrodę im. Anny Jantar i statuetkę Karolinki – jury przyznało zespołowi Girls on Fire. Przeciwko zaproszeniu zespołu prostestowało wielu obywateli, petycję w sprawie ich usunięcia podpisało ponad 20 tys. osób. Nagrodę publiczności otrzymały Siostry Melosik.

O tytuł najlepszego debiutu walczyło dziesięć utworów. Oprócz zwycięzców widzom przedstawiono piosenki w wykonaniu Dollz, Gocha, Krzysztofa Iwaneczko, Karoliny Micor, Michała Sołtana, Edyty Strzyckiej i Small Mechanics.

Po raz pierwszy w historii festiwalu występy artystów przerwano na czas meczu piłkarskiego, który widzowie zgromadzeni w amfiteatrze oglądali na telebimach. Na ten czas widownia stolicy polskiej piosenki zamieniła się w strefę kibica. Relację z amfiteatru mogli oglądać na telebimach widzowie na opolskim rynku.

Z grona siedmiu utworów wybrano przebój, który będzie towarzyszył polskim piłkarzom podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w Rosji. Chociaż zdaniem jury na miano hymnu polskich kibiców i reprezentacji Polski najbardziej zasługiwał „Smak zwycięstwa” Pectusa, to przeważyły głosy widowni, która wybrała „Polską drużynę” w wykonaniu zespołu Kombi.

Opole: kontrowersyjna feministyczna piosenka zwycięża
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze