EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.

Organizacja pomocy Save the Children: 10 kryzysów zmusza do ucieczki 10 milionów dzieci

Według najnowszych badań, liczba  dzieci wypędzonych ze swoich domów na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie od 2010 roku. W ubiegłym roku, z powodu dziesięciu największych kryzysów, ponad dziesięć milionów dzieci zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów rodzinnych, poinformowała  organizacja pomocowa Save the Children. Organizacja  szacuje, że liczba przesiedlonych dzieci na całym świecie osiągnęła rekordowy poziom ponad 50 milionów. Podkreśla, że  dzieci, które tracą swój dom rodzinny, najczęściej tracą bezpieczeństwo, opiekę medyczną, wyżywienie i możliwość nauki.  Według Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowi to około 40 procent wszystkich wypędzonych ludzi na świecie (114 milionów).  

Dziesięć największych obszarów kryzysowych w 2023 r. obejmowało Sudan, Somalię, Demokratyczną Republikę Konga, terytoria palestyńskie, region trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, Afganistan, Birmę, Ukrainę, Etiopię i Sudan Południowy.  

Największą liczbę zmuszonych do ucieczki dzieci –  4,1 mln dziewcząt i chłopców – ma Sudan, w którym w kwietniu 2023 roku wybuchły ciężkie walki. Według doniesień większość dzieci pozostała na terenie Sudanu, podczas gdy inne uciekły do sąsiednich krajów, takich jak Sudan Południowy, Czad i Republika Środkowoafrykańska.   

>>> Od stu lat szpital Dzieciątka Jezus znajduje się pod opieką papieży

fot. PAP/EPA/AHMED MARDNLI

Na drugim miejscu znalazła się Somalia, w której tylko  w ubiegłym roku 1,6 miliona dzieci musiało opuścić swoje domy. Według raportu, przyczyną przesiedleń są nie tylko konflikty, ale także powodzie i susze. Ogółem prawie dwa i pół miliona dzieci musiało uciekać ze swoich domów. Najbardziej pogorszyła się sytuacja dzieci na terytoriach palestyńskich. Raport  Save the Children wymienia liczbę około 890 000 dzieci w Strefie Gazy, które do 21 grudnia 2023 musiały opuścić swoje domy z powodu trwającej wojny.  

Według organizacji Save the Children liczby, na których opiera się analiza, pochodzą z danych agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR dotyczących przepływów uchodźców (stan na czerwiec 2023 r.) tzw. Displacement Tracking Matrix i zostały zaktualizowane na podstawie raportów sytuacyjnych.  

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze