Organizatorzy Kongresu Eucharystycznego: żałujemy, że zgłasza się tak niewielu Polaków
Zaledwie 74 Polaków zgłosiło się dotąd na 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który od 5 do 12 września odbędzie się w Budapeszcie. Rejestracja uczestników otwarta jest do północy z 29 na 30 sierpnia, a organizatorzy spotkania wciąż bardzo liczą na obecność pielgrzymów z Polski.
W Budapeszcie trwają ostatnie przygotowania do 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Na historycznym placu Bohaterów, gdzie odbędzie się msza św. inaugurująca spotkanie, a także wieńcząca je Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka, od poniedziałku trwa budowa ołtarza. Komitet organizacyjny spotkania pracuje nieprzerwanie od świtu do zmierzchu, zajmując się m.in. rejestracją uczestników, którzy w ostatniej chwili decydują się na udział w kongresie.
– Tylko w dwóch ostatnich tygodniach zarejestrowało się 10 tys. osób. Cieszymy się z tego rosnącego zainteresowania, które pojawia się w ostatniej chwili, aczkolwiek żałujemy, że wśród zgłaszających się jest tak mało Polaków. Bardzo liczymy na waszą obecność, a do tej pory swój udział zgłosiły zaledwie 74 osoby z Polski – mówi w rozmowie z KAI ks. Kornél Fábry, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego kongresu. Jak dodaje, rozumie, że zarówno niepewność spowodowana sytuacją sanitarną, jak i beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, której data pokrywa się z kulminacją kongresu mogły przyczynić się do zmniejszonego zainteresowania wśród Polaków, wciąż jednak ma nadzieję, że jeśli nie na całe, to przynajmniej na część spotkania uda się jeszcze zaprosić pielgrzymów z Polski. – Sytuacja sanitarna jest dobra, w spotkaniach można uczestniczyć bez dodatkowych restrykcji. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcieliby przyjechać i każdego zdołamy ugościć. A jeśli zbierze się 2000 Polaków, postaramy się o tłumaczenie całego spotkania także na język polski – mówi ks. Fábry. Czasu do namysłu jest niewiele, gdyż rejestracja uczestników Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego kończy się o północy z niedzieli 29 na poniedziałek 30 sierpnia. Jednak, jak wyjaśniają organizatorzy, także niezarejestrowani pielgrzymi, którzy w ostatniej chwili zdecydują się przyjechać do Budapesztu i dołączyć do grona uczestników z ok. 70 krajów, będą mogli wziąć udział w niektórych wydarzeniach. Bowiem zarówno msza św. otwierająca spotkanie, jak też końcowa Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka będą otwarte dla uczestników niezarejestrowanych – choć zostaną oni skierowani do dalszych, względem ołtarza, sektorów.
Adoracja i ewangelizacja
Wrześniowy kongres nie jest odosobnionym eventem, ale niezwykle ważnym dla lokalnego Kościoła wydarzeniem, którego przygotowania, trwające od przeszło pięciu lat, zdążyły już przynieść konkretne owoce – Zainicjowaliśmy szkołę adoracji i szkołę ewangelizacji. A także kurs „Zacheusz”, który pomaga poznać naukę społeczną Kościoła. Kościoły otwarły się na adorację, mamy dwa kościoły, w których trwa wieczysta adoracja. Zorganizowaliśmy też osiem adoracji światowych. Podczas ostatniej z nich równoczesna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem trwała w 1700 miejscach w 80 krajach. To także pomogło pokazać w społeczeństwie, że Kościół jest żywy i obecny, choć przecież po 40 latach komunizmu Kościołowi nie było łatwo zacząć odbudowę – mówi ks. Fábry. Oczekuje też dalszych owoców spotkania, które będą dotyczyć nie tylko osób związanych z Kościołe – Mam wielką nadzieję, że ten kongres umocni wiarę i będzie konkretnym znakiem dla tych, którzy są poza Kościołem. Dlatego ten kongres ma „podwójnych adresatów”: katolików i tych wszystkich, którzy być może szukają sensu życia i odpowiedzi na to, co czeka ich po śmierci.
>>> Watykan: w 2024 r. Kongres Eucharystyczny w stolicy Ekwadoru
Także w kontekście tego świadectwa wiary sekretarz generalny nadchodzącego kongresu podkreśla ważną rolę, jaką mogliby odegrać podczas niego Polacy. – Myślę, że narody takie, jak Polacy czy Węgrzy są dziś „strażnikami normalności”, czyli poszanowania wartości chrześcijańskich i tych praw, naturalnych i przykazań, które otrzymaliśmy od Boga. O tym, jak potrzebny jest dziś taki styl życia, przekonujemy się nawet patrząc na dramat Afganistanu, gdzie zaczęły dominować inne prawa. Wartości chrześcijańskie są bogactwem, jakie Kościół dał Europie, a Węgry są przykładem dobrych relacji między rządzącymi i Kościołem, ponieważ w dużej mierze postępujemy według tych samych wartości, nawet jeśli czasem są postrzegane inaczej – wyjaśnia. Przykładem tego współdzielenia chrześcijańskich wartości jest choćby program rządowy „Hungary helps”, polegający na niesieniu pomocy prześladowanym chrześcijanom, którzy chcą pozostać w swoich ojczyznach. – Budujemy domy, kościoły, niesiemy pomoc humanitarną, staramy się dać tym ludziom możliwość pozostania w ich krajach i tam, na miejscu starać się poprawiać warunki ich życia i utrwalać pokój.
Moment kulminacyjny
Kulminacyjnym momentem kongresu będzie spotkanie z Ojcem Świętym. Papież Franciszek odwiedzi Budapeszt w niedzielę, 12 września, a głównym punktem jego wizyty będzie msza św., którą odprawi na placu Bohaterów. – Przyjazd papieża jest dla nas wielką radością. Od 21 lat kolejni papieże nie uczestniczyli w Międzynarodowych Kongresach Eucharystycznych. Tym bardziej cieszymy się, że Franciszek przyjął zaproszenie kard. Petera Erdő i prezydenta Viktora Orbána. Będzie to też wielkie spotkanie między Wschodem a Zachodem – będą tu obecni patriarchowie Kościołów wschodnich, zaproszeni przez naszego kardynała, którzy spotkają się z Ojcem Świętym. Nasze położenie geograficzne czyni nas miejscem spotkania tych „dwu światów”, jeśli mogę tak powiedzieć. I mam nadzieję, że będzie ono znakiem jedności. Dla nas to wielki przywilej. Mamy nadzieję, że Ojciec Święty jeszcze lepiej pozna tu naszą historię i doświadczy gościnności.
Na program 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7), będą się składały codzienne konferencje, warsztaty, msze św. i nabożeństwa z udziałem przedstawicieli Kościoła z całego świata, a także koncerty, spotkanie młodych i festiwal rodzin. Zapisy uczestników odbywają się za pośrednictwem funkcjonującej w 6 językach strony internetowej www.iec2020.hu, gdzie znajduje się też szczegółowy harmonogram tygodniowego wydarzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |