fot. pexels/Rafael Rodrigues
Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa
Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.
Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” – przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
Armenia, która tradycyjnie uważa się za pierwsze państwo na świecie, które przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową (około 301 roku), jest dziś otoczona głównie przez kraje o większości muzułmańskiej. Zdaniem Tsarukyana właśnie dlatego „najstarszy chrześcijański naród świata” powinien posiadać największy pomnik Jezusa.
>>> W Poznaniu odsłonięto pomnik króla Przemysła II [+GALERIA]
Projekt budzi jednak liczne kontrowersje. Apostolski Kościół Ormiański wielokrotnie wyrażał sprzeciw wobec inwestycji, argumentując, że monumentalna statua nie odpowiada tradycjom ormiańskiego chrześcijaństwa, które wyrażało swoją duchowość przede wszystkim poprzez klasztory, świątynie i charakterystyczne kamienne krzyże – chaczkary. Krytyczne stanowisko zajmują również organizacje ekologiczne, ostrzegające przed możliwymi szkodami dla krajobrazu góry Hatis.
Budowa rozpoczęła się w 2022 roku, ale wciąż nie została ukończona. Ogromne elementy pomnika są obecnie montowane poza Erywaniem, a następnie mają zostać przetransportowane ciężarówkami na szczyt góry. Początkowo rozważano użycie śmigłowców, jednak zrezygnowano z tego pomysłu ze względów logistycznych.
>>> Wrocław: w przestrzeni miejskiej stanął pomnik św. Franciszka z Asyżu
Tsarukyan, podkreśla, że pomnik ma przyciągać nie tylko pielgrzymów, lecz także turystów z całego świata. Według jego ambitnych prognoz miejsce mogłoby odwiedzać nawet 10 milionów osób rocznie. W pobliżu planowana jest również budowa gigantycznej Arki Noego, mieszczącej muzeum, hotel i kawiarnię. Choć wielu Ormian postrzega przedsięwzięcie jako powód do dumy narodowej, inni uważają je za przesadnie wystawny projekt, bardziej odpowiadający gustom biznesmena niż duchowym potrzebom kraju.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |

1500 lat Monte Cassino: benedyktyni przygotowują się do jubileuszu
Kard. Ryś: czyny nie wystarczą, potrzeba relacji z Jezusem
DRK: rośnie liczba potwierdzonych przypadków eboli i zgonów





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny