Ośnieżone Podkarpacie i prognoza pogody na weekend [ZDJĘCIA]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą w centralnej Polsce. Alerty obowiązują w sześciu województwach. Marznąca mgła może powodować śliskość na drogach i chodnikach.
Alerty pierwszego stopnia wydano dla województw: łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego i części woj. pomorskiego. Na tych obszarach prognozuje się występowanie gęstej mgły powodującej ograniczenie widzialności poniżej 200 m. Miejscami mgła może także marznąc powodując tym samym śliskość nawierzchni dróg i chodników. IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Nad Europą dominować będą niże atmosferyczne, jedynie na południowym wschodzie i częściowo wschodzie kontynentu zaznaczy się wpływ wyżów. Polska będzie w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, stopniowo od południowego wschodu nasuwać się zacznie strefa ciepłego frontu atmosferycznego związana z niżem z ośrodkiem nad Korsyką. Pozostaniemy w tym samym, chłodniejszym powietrzu polarnym morskim, jedynie nad południowy wschód kraju napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i nieznacznie wzrośnie.
W sobotę w kraju na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze całkowite lub duże, tylko miejscami większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w południowej połowie kraju również deszczu. Lokalnie opady mogą być marznące i powodujące gołoledź, głównie na południu i w centrum. Początkowo gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, również marznące. Temperatura maksymalna od 0 st. C, 2 st. C na północy i w centrum do 4 st. C na południu i 6 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, w Tatrach do 80 km/h. Wysoko w górach wiatr powodował będzie zamiecie śnieżne.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym wschodzie oraz północnym zachodzie rozpogodzenia. Na północy, zachodzie i w centrum opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Miejscami opady będą marznące i powodujące gołoledź. Na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach opady śniegu, tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Liczne mgły, głównie na północy i w centrum, ograniczające widzialność do 200 metrów, miejscami też marznące. Temperatura minimalna od -4 st. C, -3 st. C na Pojezierzach Pomorskich i -2 st. C na Podhalu i wschodzie, około 0 st. C w centrum do 1 st. C nad morzem i 2 st. C na Opolszczyźnie. Wiatr będzie słaby, wschodni i północno-wschodni, tylko nad północy miejscami południowy. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h i tam zamiecie oraz zawieje śnieżne, w Tatrach porywy do 70 km/h.
W niedzielę w kraju zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia, jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane. Na północy i zachodzie opady deszczu, na północy również deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami opady mogą być marznące i powodować gołoledź. Na południowym zachodzie prognozowana suma opadów miejscami do 10 mm. Na północy początkowo mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W górach opady śniegu, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach miejscami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. C na północnym wschodzie do 4 st. C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, tam też zamiecie i zawieje śnieżne, w Tatrach do 70 km/h.
Galeria (19 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |