fot. EPA/RAMINDER PAL SINGH

Abp Skworc: edukacja etyczna kluczowa dla budowania pokoju i bezpiecznej przyszłości

Wychowanie bez etyki sprowadza istotę człowieczeństwa tylko do ekonomii i konsumpcjonizmu – mówił dziś metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Edukacja etyczna jest kluczowa dla budowania pokoju i bezpieczniejszej przyszłości – podkreślił.

Arcybiskup przewodniczył piątkowej mszy w katowickiej katedrze, odprawianej w obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, w Kościele katolickim jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W homilii hierarcha nawiązywał do przesłania Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, w którym papież wskazał, że drogą do pokoju jest „kultura troskliwości”, czyli kierowanie się na co dzień troskliwością o bliźniego.

Abp Wiktor Skworc, fot. PAP

Abp Skworc zauważył, że tegoroczne papieskie orędzie jest głęboko osadzone w kontekście pandemii koronawirusa – Ojciec Święty zapewnia o swej bliskości tych, którzy na skutek pandemii stracili kogoś z najbliższych bądź zostali pozbawieni pracy, oddaje cześć wszystkim, którzy pospieszyli na pomoc potrzebującym oraz apeluje do liderów politycznych i gospodarczych o zapewnienie dostępu do szczepionek i niezbędnych procedur medycznych. „Z głosem papieża współbrzmią głosy pasterzy Kościoła w Polsce i działania wspierające służbę zdrowia i wszystkich chorych” – powiedział abp Skworc, dodając że świadectwem troskliwości jest także charytatywna działalność Kościoła.

>>> Papież: edukacja jest aktem nadziei

Jak podkreślał metropolita, pierwszym środowiskiem uczenia się „kultury troskliwości” jest rodzina, a także szkoła, która powinna być miejscem „wrastania młodego człowieka w owocujący pokojem system etyczny”. Wyraził przekonanie, że utrzymywanie modelu edukacji, w którym uczniowie mają prawo nie uczestniczyć w zajęciach z religii albo etyki jest czynnikiem wspierającym „wychowanie pokolenia nihilistów”. „Wychowanie bez etyki sprowadza istotę człowieczeństwa do homo oeconomicus i homo consumens – do człowieka tylko ekonomii i człowieka konsumenta” – powiedział.

fot. EPA/MARTIN DIVISEK

Abp Skworc nawiązał w tym kontekście do jednego z dokumentów UNESCO, wskazującego, że wojny biorą początek w umysłach ludzi i dlatego to właśnie w umysłach muszą być budowane podstawy pokoju. „Zaniechanie działań edukacyjnych w zakresie etyki sprawia, iż pokój nie będzie niczym więcej jak tylko, dłuższą lub krótszą, przerwa? pomiędzy kolejnymi wojnami. Edukacja etyczna jest kluczowa dla budowania bezpieczniejszej przyszłości nie tylko w skali globalnej, również w skali lokalnej, w odniesieniu do rodziny i społeczeństwa” – podkreślił. Jak dodał metropolita, edukacja etyczna to proces, który ma moc kształtowania człowieka, stymulowania jego rozwoju i ukierunkowania dokonujących się w nim zmian. Dzięki niej człowiek może coraz lepiej rozumieć siebie, otaczający go świat i uznać swoja? sprawczość i odpowiedzialność nie tylko w kontekście własnego, jednostkowego losu.

„Dlatego w naszym domu – Polsce – środowiska odpowiedzialne za wychowanie wypowiadają od lat postulat wprowadzenia w szkołach obowiązku wyboru między uczestnictwem w zajęciach z religii albo etyki” – podkreślił abp Skworc i dodał, że za jedną z najważniejszych kwestii wpisanych w idee wychowania dla pokoju uznaje się budowanie kultury pokoju – bazującej na uznaniu takich wartości etycznych, jak: wolność, sprawiedliwość, odpowiedzialność, godność, równość, solidarność, troskliwość, poczucie bezpieczeństwa, a także nauka działania na rzecz wspólnoty ludzkiej i ochrony środowiska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze