fot. Tomasz Gzell, PAP

Ostrzeżenia dla 6 województw: silny wiatr, pożary i piasek znad Sahary

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega! Silny wiatr, burze piaskowe, susza i pożary. 

Będzie silnie wiało. Rośnie także liczba interwencji straży pożarnej w związku z pożarami – to z powodu suszy. Deszcz jest już bardzo potrzebny.  Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane przez IMGW dotyczą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Zdjęcie: Cieksyn, pożar lasu (woj. mazowieckie), fot. Tomasz Gzell, PAP

Jak informuje MSWiA, brak deszczu przyczynił się do wzrostu liczby pożarów. Do godz. 17.00 we wtorek straż pożarna odnotowała 190 pożarów lasów i 440 pożarów traw. Najwięcej pożarów lasów odnotowano na Mazowszu (40), na Zachodnim Pomorzu (22), Śląsku i w Wielkopolsce (po 20).

Strażacy i leśnicy apelują o większą ostrożność w lasach, ponieważ w niemal całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Każde nierozważne działanie może wywołać pożar, który trudno będzie ugasić ze względu na wiatr bardzo szybko rozprzestrzeniający zagrożenie.

Wiatr i piasek znad Sahary

„Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem, który panował będzie nad Polską. Do godziny 17.00 straż pożarna odnotowała 1400 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru (najwięcej w woj. mazowieckim – 320, kujawsko-pomorskim – 310, a także pomorskim – 160)” – podało MSWiA.

fot. shutterstock

Ministerstwo przypomina, że kierowcy powinni być przygotowani na lokalne utrudnienia na drogach, spowodowane przez powalone drzewa. Poleca także sprawdzać prognozy pogody i śledzić komunikaty ostrzegawcze. „MSWiA, RCB oraz PSP apelują o zachowanie ostrożności” – czytamy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że na skutek silnego wiatru bez prądu pozostaje w całym kraju około 55,6 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. mazowieckim – 29,7 tys., kujawsko-pomorskim – 7,5 tys., zachodniopomorskim – 6,2 tys., pomorskim – 4,5 tys., łódzkim – 3,4 tys. i warmińsko-mazurskim – 1,8 tys.

Od początku roku w lasach wybuchło około 3,5 tys. pożarów, z czego około 2,5 w kwietniu. W tym miesiącu w takich zdarzeniach zginęły dwie osoby. W Wielki Poniedziałek strażacy gasili 123 pożary lasów.

Nad Polskę we wtorek napłynęły z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary – poinformował we wtorek IMGW. Napływ powietrza z południa był bardzo dynamiczny. Komunikat przygotowano na podstawie prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center). Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

fot. pixabay

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 st. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

Zobacz także
Wasze komentarze