fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Oświadczenie rzecznika Ordynariatu Polowego w sprawie odznaczenia medalem Milito pro Christo bp. Stefana Regmunta

„Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało”, napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego jego rzecznik, ks. płk SG Zbigniew Kępa.

Oświadczenie zostało umieszczone w związku z artykułem w dzienniku „Rzeczpospolita”, w którym red. Tomasz Krzyżak opisuje uhonorowanie objętego karami Stolicy Apostolskiej emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp. Stefana Regmunta.

>>> Wyniki wyborów 396. Zebrania Plenarnego KEP. Jakie zaszły zmiany?

Podczas trzydniowego zjazdu byłych alumnów-żołnierzy, który odbył się w Warszawie w dniach 17–19 października br., Biskup Polowy wręczył medale Milito pro Christo sześciu biskupom, którzy w czasie PRL-u odbyli jako klerycy przymusową służbę wojskową. Wśród odznaczonych jest biskup Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przyznanie medalu Milito pro Christo nie jest oceną całego życia i posługi biskupa Regmunta. Odznaczenie odnosi się do okresu przymusowej służby wojskowej w okresie PRL-u, kiedy jako kleryk dał wyraz wierności powołaniu i chrześcijańskim wartościom.

Nadanie tego odznaczenia w żaden sposób nie podważa ani nie narusza jasno sprecyzowanych decyzji Stolicy Apostolskiej, ogłoszonych dnia 25 czerwca 2021 roku. Nałożone na bp. Regmunta zakazy i nakazy odnoszą się do określonych zaniedbań popełnionych przez niego jako biskupa diecezji.

Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało.

Ochrona osób małoletnich i dorosłych bezbronnych jest w Ordynariacie Polowym traktowana jako priorytet, a służące temu egzekwowanie prawa kościelnego i świeckiego odbywa się z całą uczciwością i stanowczością.

ks. płk SG dr Zbigniew Kępa
rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego

Warszawa, 21 listopada 2023 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze