Pakistan: historyczne uznanie dla chrześcijan
W przyszłości pakistańscy chrześcijanie będą określani w oficjalnych dokumentach jako „Masihi”, czyli „lud Mesjasza”. Zostało to nakazane wyrokiem Sądu Najwyższego Pakistanu. Według sądu chrześcijanie nie powinni być już określani jako „esai”. Termin „esai” ma pejoratywne konotacje, które sięgają dawnej dyskryminacji kastowej. Termin ten został po raz pierwszy użyty w epoce kolonialnej i odnosi się głównie do osób pracujących przy sprzątaniu ulic i innych zawodach niższych kast.
„To historyczna decyzja” – podkreślił franciszkanin ojciec Qaiser Feroz z Komisji Komunikacji Konferencji Episkopatu Pakistanu w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano”. Państwo w końcu robi znaczący krok w kierunku uznania kulturowej i religijnej tożsamości wspólnot chrześcijańskich. Będziemy nazywani tak, jak określa nas Biblia – słowami, które ustanawiają naszą wiarę” – powiedział o. Feroz.
Wyrok został wydany w następstwie skargi chrześcijan z prowincji Khyber Pakhtunkhwa na północy kraju, ale będzie dotyczył całego kraju. „Czekaliśmy na tę zmianę od dłuższego czasu, a wierzący wszystkich wyznań prowadzili kampanię na rzecz tej zmiany. Jest to ważne dla poszanowania praw i godności mniejszości chrześcijańskich i pokazuje zaangażowanie instytucji we wprowadzanie w życie zasad równości zapisanych w konstytucji” – wyjaśnił o. Feroz.
>>> Pakistan: Senat bada nadużywanie prawa o bluźnierstwie
Termin „churha”, który tłumaczy się jako „zamiatacz ulic”, brzmi podobnie obraźliwie jak „esai”, słowo, które odnosiło się do najniższej kasty dalitów, czyli „niedotykalnych”. Z biegiem lat termin ten zachował negatywne znaczenie i jest używany jako obelga wobec chrześcijan, niezależnie od ich zawodu, wyjaśnia watykański dziennik. Takie obelgi o skutkach emocjonalnych i psychologicznych często zaczynają się w salach lekcyjnych w Pakistanie i mają poważne konsekwencje dla poczucia pewności siebie i własnej wartości dzieci wyznających wiarę chrześcijańską.
Termin ten jest związany z praktyką społeczną. W Pakistanie szacuje się, że 80 proc. pracowników ochrony środowiska, sprzątahących ulice i kanalizację to chrześcijanie. „Ludzie generalnie unikają podawania im ręki, zaprzyjaźniania się z nimi, a nawet jedzenia lub picia z nimi” – czytamy w „L’Osservatore Romano”.
Ważne jest też, że inny wysoki rangą islamski organ z zadowoleniem przyjął wyrok Sądu Najwyższego. Komisja Wyborcza Pakistanu wdrożyła już dyrektywę i zastąpiła słowo „esai” w formularzach rejestracji wyborców słowem „masihi”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |