Fot. EPA/BILAWAL ARBAB Dostawca: PAP/EPA.

Pakistan: Senat bada nadużywanie prawa o bluźnierstwie

Stała komisja ds. praw człowieka Senatu bada nadużywanie prawa o bluźnierstwie w Pakistanie. Poinformowała ona, że 179 obywateli tego kraju jest obecnie więzionych lub oczekuje na proces z oskarżenia o bluźnierstwo. Ponadto 17 kolejnych osób już za nie skazanych czeka na proces w drugiej instancji. Te „wstrząsające”, jak je określono, dane zebrała Krajowa Komisja Praw Człowieka (NHRC).

Kierujący senacką komisją senator Walid Iqbal wyraził zaniepokojenie z powodu „szerzącego się nadużywania przepisów dotyczących bluźnierstwa jako środka do wymierzania osobistej zemsty”. Komisja wyraziła swoją determinację do określenia środków zapobiegania takim nadużyciom i będzie rozważała przygotowanie projektu ustawy w tym celu.

>>> Pakistan: w Jaranwali wciąż niespokojnie

Jednocześnie 18 października po raz pierwszy w historii pakistański sąd zwolnił za kaucją chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo. Małżonkowie Kiran Bibi i Shaukat Masih zostali 8 września oskarżeni z artykułu 295-b prawa o bluźnierstwie, który zabrania „profanacji Świętego Koranu” i przewiduje za to surowe kary, z dożywociem i karą śmierci włącznie. Oskarżyciel, muzułmanin Muhammad Tamoor twierdził, że znalazł strony Koranu wyrzucone do śmieci w domu małżonków. Jednak sędzia zauważył, że Tamoor nie był naocznym świadkiem rzekomego czynu oskarżonych. Śledztwo wykazało, że najprawdopodobniej to małoletnie dzieci Bibi i Masiha wyrwały kilka stron ze szkolnej książki do religii. Ponadto sędzia wskazał, że do określenia bluźnierstwa wymagane jest intencjonalne zniszczenie Koranu, a tego kluczowego elementu w tym przypadku brakuje, również z powodu braku naocznych świadków zdarzenia. Uwalniając oskarżonych z aresztu za kaucją, sąd zlecił dalsze prowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

>>> Pakistan: islamiści przeciwni kandydowaniu chrześcijanki do wyborów „Miss Universum”

Nasir Saeed, dyrektor organizacji pozarządowej Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement (CLAAS) wskazał, że orzeczenie sądu jest decyzją historyczną, gdyż podkreśla konieczność ustalenia faktów [dotychczas wystarczało samo oskarżenie – KAI]. „Sądy często odrzucają wnioski o zwolnienie za kaucją i pozostawiają niewinnych oskarżonych w więzieniu bez dowodów. Konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmiany w przepisach dotyczących bluźnierstwa, aby zapobiec cierpieniom niewinnych osób za przestępstwa, których nie popełniły” – podkreślił Saeed.

W tym samym duchu senator Iqbal wezwał do utworzenia Krajowego Komitetu Koordynacyjnego w ramach Ministerstwa Praw Człowieka, którego zadaniem byłoby opracowanie standardowych procedur operacyjnych w zajmowaniu się sprawami, które często skutkują niesprawiedliwą „karą zbiorową” wobec wspólnot mniejszościowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze