epaselect epa05798418 A view of damage caused at the compound surrounding the grave of Sufi Muslim Saint Lal Shahbaz Qalander after a suicide bomb attack in Sehwan, Pakistan, 17 February 2017. At least 70 people were killed and more than 250 injured in the incident. EPA/NADEEM KHAWER Dostawca: PAP/EPA.

Pakistan: zlikwidowano 39 domniemanych bojowników

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Siły bezpieczeństwa Pakistanu zabiły co najmniej 39 domniemanych bojowników islamistycznych po czwartkowym zamachu samobójczym na znaną świątynię suficką w prowincji Sindh na południowym wschodzie kraju – poinformowali w piątek przedstawiciele władz.

Siły policyjne i wojskowe przeprowadziły obławy na kryjówki bojowników w całym kraju; doszło do wymiany ognia – informuje agencja Associated Press.

Według trzech przedstawicieli służb bezpieczeństwa w nocy z czwartku na piątek aresztowano również 47 osób; niektórzy zostali zatrzymani w prowincji Sindh, gdzie doszło do zamachu.

Odpowiedzialność za czwartkowy atak wzięła na siebie radykalna sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS), która poinformowała, że celem zamachu było zgromadzenie szyickie. Zamachowiec samobójca wszedł do świątyni Lal Shahbaz Qalandar w mieście Sehwan, gdy zgromadziły się tłumy wiernych. W rezultacie ataku śmierć poniosło 75 osób.

Sufizm, czyli mistyczny nurt islamu, jest uważany przez część ekstremistów muzułmańskich, w tym talibów i dżihadystów z IS, za odłam heretycki. IS działa głównie na Bliskim Wschodzie, ale jej wpływy rosną również w Pakistanie.

Fot. PAP/EPA/NADEEM KHAWER

Pakistan: zlikwidowano 39 domniemanych bojowników
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze