Pałac Kultury i Nauki w Warszawie fot. PAP/Radek Pietruszka

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie fot. PAP/Radek Pietruszka

Pałac Kultury i Nauki od 18 lat jest w rejestrze zabytków

Mija 18 lat od wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego Pałacu Kultury i Nauki – poinformował mazowiecki konserwator zabytków.

>>> Życie konsekrowane w liczbach

W tym roku PKiN będzie również obchodził 70 rocznicę urodzin – 22 lipca 1955 roku budynek został oddany do użytku, po zaledwie trzech latach budowy.

„Stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i rozpalających emocje gmachów Warszawy. Jednak jego najcenniejsza wartość zawiera się w oryginalnej szacie architektonicznej oraz bogatym wyposażeniu wewnętrznym” – napisał konserwator.

>>> Kard. Konrad Krajewski: cierpienie Ukraińców sięga nieba

Pałac Kultury i Nauki był budowany jako socjalistyczny „drapacz chmur”. Zgodnie z założeniem, jego realizacja miała być socjalistyczna w treści oraz narodowa w formie, prace projektowe poprzedził objazd naukowy po Polsce, którego celem było rozpoznanie charakterystycznych elementów lokalnego dziedzictwa architektonicznego. Pełnomocnikiem rządu polskiego do spraw budowy Pałacu był naczelny architekt Warszawy i szef Biura Odbudowy Stolicy Józef Sigalin.

W centrum – wieża

„Zasadniczym elementem bryły budynku jest centralna wieża z czterema niższymi aneksami narożnymi, zwieńczona iglicą, usytuowana na rozległej podstawie o czterech narożnych skrzydłach. Uzupełnienie kompleksu stanowi półkoliście zamknięta bryła Sali Kongresowej, zlokalizowana po stronie zachodniej” – zaznaczył konserwator.

Istotny element dekoracji architektonicznej elewacji stanowią attykowe zwieńczenia głównych części budynku, nawiązujące do renesansowych attyk lubelskich. Uzupełnieniem koncepcji obiektu było starannie zaaranżowane otoczenie, urozmaicone takimi elementami jak pomniki Kopernika i Mickiewicza autorstwa polskich artystów Stanisława Horno-Popławskiego oraz Ludwiki Nitschowej, fontanny z motywem delfinów, obeliski stylizowane na egipskie, latarnie-kandelabry, murki oporowe, klomby, rozległe tarasy oraz plac zebrań od strony wschodniej wraz z wolnostojącą mównicą.

Do wystroju pomieszczeń użyto posadzek z m.in. granitu i marmuru, parkietów taflowych ze szlachetnych gatunków drewna. Dekorację ścian stanowią boazerie, okładziny kamienne, stiuki, malowidła ścienne, płaskorzeźby. Komunikację zapewniają windy oraz kilkanaście klatek schodowych, z balustradami z kamienia, stali i drewna.

Służy stolicy

W całym budynku znajduje się indywidualnie projektowane oświetlenie wykonane z użyciem ręcznie formowanego szkła, kryształu, porcelany, mosiądzu, brązu, kutej stali.

Uzupełnieniem wystroju budynku jest bogaty zestaw mebli użytkowych zaprojektowanych specjalnie na potrzeby gmachu i znajdujących się w jego wnętrzu instytucji. W budynku zachowały się również przykłady pierwotnych rozwiązań technicznych, takich jak np. oryginalna instalacja wentylacyjna i grzewcza.

W PKiN znajdują się 4 teatry, 2 muzea, Pałac Młodzieży, kino. Turyści i warszawiacy chętnie odwiedzają też Taras Widokowy, z którego można obejrzeć panoramę Warszawy. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze