fot. pixabay

Panie, naucz nas modlić się – o najważniejszej czynności w ludzkim życiu

„Panie, naucz nas modlić się” – to antologia tekstów, w tłumaczeniu o. Andrzeja Koprowskiego SJ, ukazujących tę najważniejszą czynność w ludzkim życiu – rozmowy z Bogiem, Jezusem, Który towarzyszy człowiekowi i kształtuje jego życie.

Autorzy antologii zamieścili na początku zbiór fragmentów z dzieł Ojców Kościoła, poświęconych modlitwie, które „wprowadzają w świat bardziej dojrzałej modlitwy”.

>>> Komunia duchowa. Modlitwy, które pomogą zjednoczyć się z Jezusem

Do źródeł duchowości

Kolejne rozdziały wyjaśniają sens i istotę rozmowy z Bogiem. O konieczności modlitwy pisze zmarły w 2010 r. czeski jezuita, kard. Tomas Spidlik, wykładowca patrystyki i teologii duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim. Odpowiada na pytania: po co się modlić i jaka jest istota tej czynności. Autor przytacza trzy najbardziej powszechne definicje, znane z pism Ojców Kościoła. Jest ona prośbą, kierowana ku Bogu o stosowne dobra; wzniesieniem ducha ku Bogu; rozmową duszy z Bogiem. O. Spidlik wyjaśnia też, czy każda modlitwa zostanie wysłuchana, co znaczy modlić się z wiarą o co powinniśmy prosić Boga. Cytuje św. Augustyna: „Kiedy się modlisz, proś o rzeczy wielkie” i Orygenesa: „Kto prosi o dobra duchowe, te materialne będą mu dodane, ponieważ niczym cień idą za nami”.

Czytelnik dowie się także, czym jest modlitwa słowna, liturgiczna, refleksyjna, czyli medytacyjna nad tekstami, zwłaszcza Pisma Świętego. Sięga przy tym do źródeł duchowości założyciela Towarzystwa Jezusowego – św. Ignacego Loyoli , twórcy jednej z największych szkół duchowości w zachodnim chrześcijaństwie.

>>> Piękna modlitwa św. ojca Pio

Teksty Paolo Ruffiniego, świeckiego, szefa sektora mediów watykańskich i Marko Rupnika, słoweńskiego jezuity, autora licznych mozaik, zdobiących świątynie w San Giovanni Rotondo, Krakowie czy Lourdes, są dwugłosem o modlitwie. „Kluczem jest modlitwa, a nie recytowane, a niekiedy odklepane, formuły” – zastrzegają. Ponieważ modlitwa kształtuje codzienność, także życie zawodowe, a teksty są medytacją nad postawą Jezusa, kontemplacją Jego słów i czynów. „Chodzi o to, by modlitwa wypływając z Ewangelii pomogła nam wniknąć w Jezusa, by nie poprzestała na schematach balansujących na jednym cytacie bądź dwóch, pominąwszy inne. Dostrzeżemy wtedy głębię Jezusa – Jego postać pociągającą, godną czci, uwolnioną spod noszonych w naszych głowach klisz na temat chrześcijaństwa” – znajdujemy wyjaśnienia we wstępie.

Fot. PAP/EPA/EUGENE GARCIA

O Psalmach i Maryi

Z kolei Francesco Rossi de Gasperis SJ, biblista, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, obecnie członek wspólnoty Papieskiego Instytutu Biblijnego w Jerozolimie, wprowadza czytelnika w modlitwę psalmami. Tym „językiem Boga, który powinien stać się naszym językiem” – jak pisze w słowie od autora. Zakonnik przywodzi starotestamentowe doświadczenie modlitwy, bazujące na psalmach.

Odrębny rozdział o. Rossi SJ poświęca Matce Bożej. Ostatnia część autorstwa biblisty jest pielgrzymowanie do Ziemi Świętej jako ćwiczenie duchowe i modlitwa z Jezusem w codzienności.

>>>  Kolumbia: modlitwa przed figurą upadającego pod krzyżem Jezusa [ZDJĘCIA]

Czytelnik znajdzie w antologii „Panie, naucz nas modlić się” odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące modlitwy, która pomoże mu kształtować styl życia na wzór Jezusa z Nazaretu, korzystając z doświadczeń ignacjańskiej szkoły duchowości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze