Papieska Akademia Nauk: pokój ważnym celem dla nauki
Wrześniowe Zgromadzenie Plenarne Papieskiej Akademii Nauk poświęcone było tematowi: „Nauki Podstawowe dla rozwoju człowieka, pokoju i zdrowia planetarnego”. W końcowej deklaracji wskazano na siły i możliwości, jakie istnieją dzięki naukom podstawowym dla rozwoju człowieka, pokoju i zdrowia planety. Temat ten jest również aktualny w świetle ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Nauk Podstawowych dla Zrównoważonego Rozwoju.
Członkowie Papieskiej Akademii wskazali na brak „naukowo uzasadnionych racjonalnych argumentów” i wzrost „sceptycyzmu naukowego w części społeczeństwa i w konwencjonalnych i społecznych mediach”. W tym kontekście przypisywali religii ważną rolę w zmniejszaniu sceptycyzmu wobec nauki.
Wezwali decydentów, społeczeństwo i wspólnoty wyznaniowe do uznania znaczenia nauk podstawowych i „silniejszego ich wspierania”. „Naukom podstawowym grozi marginalizacja, ilekroć kryzysy, wojny i rosnący brak bezpieczeństwa absorbują ludzi i odwracają ich od zajmowania się codziennymi problemami, jak to ma miejsce obecnie” – stwierdzili.
>>> Wiceprezydent Argentyny: żyję dzięki łasce Boga
Wspieranie nauki
„Jednak wspieranie nauki może przynieść ogromne korzyści, które często pojawiają się w nieprzewidywalny sposób” – czytamy w deklaracji. Jednym z przykładów jest szybki rozwój szczepionki na COVID-19 dzięki rozwojowi trwających dziesiątki lat badań nad RNA, które były planowane do zupełnie innych celów.
„Istnieją pewne kluczowe obszary, w których badania podstawowe bezpośrednio poprawią dobrobyt ludzki, takie jak medycyna, systemy żywnościowe, energia i inne” – stwierdzili członkowie Papieskiej Akademii. Potępili wszelkie okrucieństwa wobec ludności cywilnej i zbrodnie przeciwko ludzkości oraz wezwali do odpowiedzialności i niezależnych dochodzeń w sprawie domniemanych zbrodni wojennych w obecnych konfliktach na świecie.
>>> Papież apeluje o skuteczne inicjatywy, które doprowadzą do zakończenia wojny w Ukrainie
Pokój
„Jako naukowcy nie możemy zaniedbywać podstawowych czynników napędzających konflikty ani ignorować roli nauki w wyścigu zbrojeń” – napisali, dodając, że „coraz ważniejsze jest to, by nauka miała za cel pokój”. „W czasach, gdy nauka tak bardzo zdominowała kulturę, wszystkie dyscypliny naukowe powinny rozważyć swój potencjalny wkład w pokój” – czytamy w deklaracji.
W oświadczeniu końcowym napisano: „Wiele trwających konfliktów zbrojnych, takich jak rosyjska agresja na Ukrainę, wojny w Tigraju w Etiopii, Jemenie i w, jak również wiele innych konfliktów zbrojnych w obrębie krajów i między nimi, budzi nasz wielki niepokój, ponieważ powodują one wielkie cierpienie ludności cywilnej, zwłaszcza kobiet i dzieci.”
Sprawiedliwie
Członkowie Papieskiej Akademii Nauk stwierdzili również, że środki potrzebne na naukę i owoce jej odkryć „muszą być dzielone bardziej sprawiedliwie z regionami świata o niskich dochodach, zwłaszcza przez bogate narody”.
Papieska Akademia Nauk powstała w 1603 roku. Jej celem jest promowanie postępów w matematyce, fizyce i naukach przyrodniczych, a także badanie związanych z nimi problemów poznawczych. Powoływani przez papieży członkowie tego gremium są wybitnymi przedstawicielami nauk ścisłych i przyrodniczych z różnych państw. Wśród 80 członków jest 20 laureatów Nagrody Nobla. Z Polski członkiem Papieskiej Akademii Nauk jest ks. prof. Michał Heller – filozof, fizyk teoretyczny i kosmolog, laureat Nagrody Templetona. Prezesem instytucji jest od 2017 roku Niemiec, profesor ekonomii rolnictwa, 71-letni Joachim von Braun.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |