abp Charles Scicluna

fot. EPA/ALBERTO PENA

Papieski śledczy ds. pedofilii przyjeżdża do Polski

Arcybiskup Charles Scicluna weźmie udział w czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Świdnicy. Na początku 2018 r. został mianowany przez papieża Franciszka specjalnym wysłannikiem do Chile z zadaniem zbadania mechanizmów tuszowania przypadków pedofilii przez biskupów.

Abp Scicluna od lat zajmuje się prowadzeniem spraw związanych z najcięższymi przewinieniami duchownych. W 2015 r. papież Franciszek powołał go na przewodniczącego Kolegium ds. Badania Odwołań, które jest częścią Kongregacji Nauki Wiary i zajmuje się najcięższymi przestępstwami duchownych, takimi jak nadużycia seksualne wobec nieletnich czy przestępstwa związane z sakramentem pokuty. – Nikt w Kościele nie jest ponad prawem. Kto dopuszcza się zła, będzie oskarżony – tak abp Charles Scicluna komentuje list apostolski motu proprio „Vos estis lux mundi”.

Milczenie jest niewłaściwe

Pytany o to, jaką retorykę chce stosować, mówiąc o zalecaniach Ojca Świętego, abp Scicluna zaznacza, że kluczowa jest otwartość i podkreślanie, że nikt nie stoi ponad prawem. – Jak przedstawię wiernym nowe motu proprio papieża? Po prostu. Wyjaśnię im, że papież chce tego, że kiedy pojawi się problem, powinniśmy o nim mówić, bo milczenie lub krycie przestępstw nie jest właściwą postawą. I że choć jestem waszym pasterzem, nie jestem ponad prawem – podkreśla abp Scicluna. – Biskupi służą ludziom, podlegają prawu i jeśli zrobią coś złego, powinni zostać oskarżeni i poddani takim procedurom jak wszyscy inni – mówi sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, a zarazem arcybiskup Malty w rozmowie z portalem Vatican Insider.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Struktura w każdej diecezji

Hierarcha podkreśla znaczenie utworzenia w ciągu roku w każdej diecezji struktury, w której należy przyjmować zgłoszenia ofiar i gdzie będą one z wysłuchane odpowiednią wrażliwością. Wielką rolę do odegrania mają tu nie tylko konferencje episkopatów, ale także nuncjusze apostolscy w poszczególnych krajach, których zadaniem jest przekazywanie papieskich postanowień diecezjom. Wizyta abp. Scicluny w Polsce była planowana już od kilku miesięcy. Ma ona związek z nadużyciami seksualnymi, do których doszło również w naszym kraju. Maltański arcybiskup znany jest z tego, że zajmuje się właśnie tymi sprawami.

Na zaproszenie KEP

– Konferencja Episkopatu Polski zaprosiła abp. Charlesa Sciclunę na zebranie plenarne, aby podzielił się z biskupami swoim doświadczeniem w sprawie ochrony małoletnich w Kościele – mówi portalowi misyjne.pl rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przewodniczący Kolegium ds. Badania Odwołań miał pojawić się w Polsce już w marcu, kiedy polscy hierarchowie przedstawili na konferencji prasowej wyniki kwerendy dotyczące nadużyć seksualnych w polskim Kościele. Termin ten jednak nie odpowiadał arcybiskupowi.

***

Abp Charles Scicluna jest arcybiskupem archidiecezji maltańskiej. 21 października 2002 r. Jan Paweł II mianował go promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, w której do 2005 r. był bliskim współpracownikiem jej ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera. Prowadził wszelkie sprawy związane z najpoważniejszymi przestępstwami duchownych, w tym z grzechami przeciw szóstemu przykazaniu wobec osób małoletnich. Urząd ten pełnił do października 2012 r. 1 grudnia 2012 r. mianowany przez Benedykta XVI członkiem Kongregacji Nauki Wiary. 21 stycznia 2015 r. papież Franciszek powołał go na przewodniczącego Kolegium ds. Badania Odwołań, które jest częścią Kongregacji Nauki Wiary. W 2018 r. badał mechanizmy tuszowania pedofilii w Chile.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze