EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Papież apeluje do instytucji społecznych i politycznych o zapewnienie godności kobietom

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do instytucji społecznych i politycznych na świecie, by chroniły i zapewniły godność kobietom. Jak przyznał podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, wiele jeszcze trzeba zrobić.

Zwracając się do 15 tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: „Dwa dni temu obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Chciałbym skierować myśl i wyrazić bliskość ze wszystkimi kobietami, zwłaszcza z tymi, których godność nie jest szanowana”.

„Jest jeszcze wiele pracy, którą każdy z nas musi wykonać, by uznana została w sposób konkretny równa godność kobiet. To instytucje społeczne i polityczne mają fundamentalny obowiązek chronić i promować godność każdej istoty ludzkiej oferując kobietom, które niosą życie, niezbędne warunki, by móc przyjąć dar życia i zapewnić dzieciom godną egzystencję” – oświadczył Franciszek. Wezwał też do modlitwy o pokój w Demokratycznej Republice Konga oraz „na umęczonej Ukrainie i w Ziemi Świętej”.

EPA/YAKIV LIASHENKO Dostawca: PAP/EPA.

„Niech jak najszybciej zakończą się działania zbrojne, które powodują ogromne cierpienia ludności cywilnej” – dodał. Wyraził także zaniepokojenie ciężkim kryzysem na Haiti, gdzie trwa fala przemocy. Papież zapewnił o swej bliskości Kościół i naród tego kraju oraz wezwał do modlitwy o pokój i pojednanie, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej.

Papież nawiązał do Ramadanu, który rozpoczną muzułmanie w niedzielę wieczorem. „Wyrażam im wszystkim moją bliskość” – dodał.

EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański tłumaczył: „Nikt nie jest doskonały, wszyscy jesteśmy grzesznikami, wszyscy się mylimy, a jeśli Pan wykorzystałby wiedzę o naszych słabościach, by nas potępiać, nikt by się nie uratował. Ale tak nie jest. Jemu nie jest potrzebne to, by wytykać nas palcem, ale by objąć nasze życie, by wyzwolić nas z grzechów i uratować”.

„Jezusa nie interesuje wytaczanie nam procesów i wydawanie wyroków”, „nie przyszedł, by potępiać, ale by zbawić świat” – dodał Franciszek.

Zachęcił: „Pomyślmy o tym zawsze, gdy potępiamy innych, kiedy lubimy obgadywać, plotkować na temat innych”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze