fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież apeluje o zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
O zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany zaapelował papież w swoim przesłaniu z okazji obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Jest on obchodzony wspólnie z chrześcijanami prawosławnymi, a także członkami innych Kościołów i wspólnot kościelnych.

Swoje tegoroczne przesłanie Franciszek poświęcił kwestii wody. Podkreślił konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody pitnej i bezpiecznej, tym bardziej, że jest on istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Zaznaczył, że chodzi o zapewnienie go wszystkim, a zwłaszcza osobom ubogim.

Franciszek zwrócił także uwagę na konieczność ochrony wód mórz i oceanów, zwłaszcza obszarów morskich poza granicami państwowymi. „Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że wody nie mogą być znakiem oddzielenia między narodami, ale spotkania na rzecz ludzkiej wspólnoty. Polecił też modlitwom migrantów, „którzy ryzykują swe życie na falach w poszukiwaniu lepszej przyszłości”, polityków, o odpowiedzialne decyzje, zaangażowanych w apostolstwo ludzi morza, za naukowców oraz wszystkich zaangażowanych w ochronę ekosystemów morskich.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze