EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Papież broni chrześcijan w Etiopii i dziękuje włoskiej gminie za otwartość na uchodźców

Po modlitwie „Anioł Pański” ojciec święty wyraził solidarność z chrześcijanami Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo, którzy w minionych dniach padli ofiarą zamieszek o podłożu religijno-etnicznym. Wyraził też uznanie dla włoskiej gminy i diecezji San Severo w Apulii za otwartość na uchodźców.

Oto słowa ojca świętego wypowiedziane po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa.

Drodzy bracia i siostry,

Ubolewam z powodu przemocy, jakiej doświadczają chrześcijanie Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo. Wyrażam moją solidarność z tym umiłowanym Kościołem i jego Patriarchą, drogim bratem abuną Maciejem, i proszę was, abyście modlili się za wszystkie ofiary przemocy w tym kraju. Módlmy się razem: Zdrowaś Maryjo…

Chciałbym serdecznie podziękować gminie i diecezji San Severo w Apulii za podpisanie protokołu ustaleń, które miało miejsce w poniedziałek 28 października, co pozwoli robotnikom tzw. „Gett w Capitanata” w rejonie Foggii na uzyskanie zameldowania w parafiach i wpisanie do akt gminnych. Możliwość posiadania dokumentów tożsamości i pobytu zapewni im nową godność i pozwoli im wyjść z stanu niezgodności z przepisami i wyzysku. Bardzo dziękuję władzom samorządowym i wszystkim, który pracowali, by zrealizować ten plan.

Kieruję serdeczne pozdrowienia do was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów. W szczególności pozdrawiam historyczne korporacje Bractw Kurkowych i Rycerzy św. Sebastiana z różnych krajów europejskich; oraz wiernych z Lordelo de Ouro (Portugalia).

Pozdrawiam grupy z Reggio Calabria, Treviso, Pescara i Sant’Eufemia di Aspromonte; młodzież z Modeny, która przyjęła bierzmowanie, młodzież z Petosino, w diecezji Bergamo i skautów, którzy przyjechali na rowerach z Viterbo.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę, pamiętajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia.

Od wielu tygodni w Etiopii trwają zamieszki o podłożu religijno-etnicznym, w których następstwie życie straciło kilkadziesiąt osób. Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo w XX wieku wyodrębnił się z Kościoła koptyjskiego. Należy do niego ok. 40 proc. ze 110 mln mieszkańców Etiopii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze