EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Papież broni chrześcijan w Etiopii i dziękuje włoskiej gminie za otwartość na uchodźców

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po modlitwie „Anioł Pański” ojciec święty wyraził solidarność z chrześcijanami Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo, którzy w minionych dniach padli ofiarą zamieszek o podłożu religijno-etnicznym. Wyraził też uznanie dla włoskiej gminy i diecezji San Severo w Apulii za otwartość na uchodźców.

Oto słowa ojca świętego wypowiedziane po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa.

Drodzy bracia i siostry,

Ubolewam z powodu przemocy, jakiej doświadczają chrześcijanie Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo. Wyrażam moją solidarność z tym umiłowanym Kościołem i jego Patriarchą, drogim bratem abuną Maciejem, i proszę was, abyście modlili się za wszystkie ofiary przemocy w tym kraju. Módlmy się razem: Zdrowaś Maryjo…

Chciałbym serdecznie podziękować gminie i diecezji San Severo w Apulii za podpisanie protokołu ustaleń, które miało miejsce w poniedziałek 28 października, co pozwoli robotnikom tzw. „Gett w Capitanata” w rejonie Foggii na uzyskanie zameldowania w parafiach i wpisanie do akt gminnych. Możliwość posiadania dokumentów tożsamości i pobytu zapewni im nową godność i pozwoli im wyjść z stanu niezgodności z przepisami i wyzysku. Bardzo dziękuję władzom samorządowym i wszystkim, który pracowali, by zrealizować ten plan.

Kieruję serdeczne pozdrowienia do was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów. W szczególności pozdrawiam historyczne korporacje Bractw Kurkowych i Rycerzy św. Sebastiana z różnych krajów europejskich; oraz wiernych z Lordelo de Ouro (Portugalia).

Pozdrawiam grupy z Reggio Calabria, Treviso, Pescara i Sant’Eufemia di Aspromonte; młodzież z Modeny, która przyjęła bierzmowanie, młodzież z Petosino, w diecezji Bergamo i skautów, którzy przyjechali na rowerach z Viterbo.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę, pamiętajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia.

Od wielu tygodni w Etiopii trwają zamieszki o podłożu religijno-etnicznym, w których następstwie życie straciło kilkadziesiąt osób. Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo w XX wieku wyodrębnił się z Kościoła koptyjskiego. Należy do niego ok. 40 proc. ze 110 mln mieszkańców Etiopii.

Zobacz także
Wasze komentarze