fot. EPA/Alessandro di Meo

Papież: chrześcijanie są wiarygodni, jeśli słuchają wołania najsłabszych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w czwartek podczas spotkania ekumenicznego w Światowej Radzie Kościołów w Genewie, że chrześcijanie są wiarygodni, jeśli słuchają wołania najsłabszych i „niewinnych ofiar” wykluczenia, ubóstwa i konfliktów.

W przemówieniu w Centrum Ekumenicznym obchodzącej 70-lecie działalności Światowej Rady Kościołów Franciszek oświadczył: „Wiarygodność Ewangelii jest poddawana próbie przez sposób, w jaki chrześcijanie reagują na wołanie tych, którzy w każdym zakątku ziemi niesprawiedliwie są ofiarami tragicznego narastania wykluczenia, które rodząc ubóstwo podsyca konflikty”.

„Słabsi są coraz bardziej marginalizowani, pozbawieni chleba, pracy i przyszłości, podczas gdy bogatych jest coraz mniej i są coraz bogatsi. Czujmy się wzywani przez płacz tych, którzy cierpią i okazujmy współczucie” – apelował papież.

„Kościół Chrystusowy rośnie przez przyciąganie” – dodał. Zdaniem Franciszka siła tego przyciągania nie polega na „pomysłach, strategiach czy programach”.

„Nie wierzy się w Jezusa Chrystusa poprzez pozyskiwanie poparcia, a Ludu Bożego nie można sprowadzić do rangi organizacji pozarządowej” – wskazywał papież. Wyjaśnił, że siła przyciągania polega na poznaniu Chrystusa.

„Nie bylibyśmy wierni powierzonej nam misji, gdybyśmy sprowadzili ten skarb do wartości czysto immanentnego humanizmu, dostosowanego do chwilowej mody. I bylibyśmy złymi stróżami, gdybyśmy tylko chcieli go zachować, grzebiąc go w ziemi z obawy, że zostaniemy sprowokowani wyzwaniami świata” – mówił Franciszek.

Zwracając się do przedstawicieli kościołów chrześcijańskich z całego świata wzywał: „To, czego potrzebujemy naprawdę, to nowy rozmach ewangelizacyjny”.

„Jesteśmy wezwani, aby być ludem, który żyje i dzieli się radością Ewangelii”- podkreślał papież.

Zapewnił, że pragnął osobiście uczestniczyć w obchodach 70-lecia Światowej Rady Kościołów, by „potwierdzić zaangażowanie Kościoła katolickiego w sprawę ekumeniczną i zachęcać do współpracy z Kościołami członkowskimi oraz z partnerami ekumenicznymi”.

Światowa Rada Kościołów to chrześcijańska organizacja ekumeniczna, skupiająca 350 protestanckich, anglikańskich i prawosławnych Kościołów ze 120 krajów, do których należy ponad pół miliarda wiernych.

Ostatnim punktem jednodniowej wizyty papieża w Genewie będzie msza, którą odprawi dla katolików ze Szwajcarii i Francji.

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież: chrześcijanie są wiarygodni, jeśli słuchają wołania najsłabszych
5.4 (90%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze