robot

Obrazek poglądowy/fot. Alex Knight/unsplash

Papież: technika nie może wyprzeć kontaktu międzyludzkiego

Papież Franciszek przyjął na audiencji uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. W tym roku jej tematem była relacja między osobą ludzką, nowymi technikami a dobrem wspólnym. Ojciec Święty podkreślił, że dyskutowana problematyka dotyczy delikatnej granicy, na której spotykają się postęp, etyka i społeczeństwo, i gdzie wiara, w swojej odwiecznej aktualności, może wnieść cenny wkład.

Papież przypomniał akademikom o trzech stojących przed nimi ważnych wyzwaniach. Wskazał, że należy zastanowić się nad zmieniającymi się warunkami życia ludzkiego w świecie technicznym; wpływem nowych technik na samą definicję „człowieka” i „relacji”, ze szczególnym uwzględnieniem kondycji osób najsłabszych; oraz nad pojęciem „wiedzy” i wynikającymi stąd konsekwencjami.

>>> Etyka dla robotów [FELETON]

komputer dzieci
Fot. pixabay

„Oczywistym jest, że techniczna forma ludzkiego doświadczenia staje się z każdym dniem coraz bardziej wszechobecna: w rozróżnieniu między tym co «naturalne» i «sztuczne», «biologiczne» a «techniczne» kryteria, za pomocą których można rozróżnić to, co właściwe dla człowieka a co dla techniki stają się coraz trudniejsze. Stąd też ważna jest poważna refleksja nad wartością samego człowieka” – mówił Ojciec Święty.

Zwrócił uwagę że „w szczególności należy zdecydowanie potwierdzić znaczenie koncepcji sumienia osoby jako doświadczenia relacyjnego, którego nie można oddzielić ani od cielesności, ani od kultury. Innymi słowy, w sieci relacji, zarówno podmiotowych, jak i wspólnotowych, technika nie może wyprzeć kontaktu międzyludzkiego; to, co wirtualne, nie może zastąpić tego, co realne, podobnie jak media społecznościowe nie mogą zastąpić relacji społecznych. Nie poddajmy się ciążącej obecnie pokusie zastąpienia wirtualnym, tego co realne”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze