bezdomny

domena publiczna

Papież: podczas pandemii to bezdomni i ubodzy mogą zapłacić najwyższą cenę

O znaczeniu informacji przekazywanych przez osoby najuboższe, a także o swym uznaniu dla inicjatyw podejmowanych przez dziennikarzy prasy ulicznej zapewnił Ojciec Święty w skierowanym do nich specjalnym przesłaniu.
 
„Bezdomnym i ubogim grozi to, że zapłacą najwyższą cenę podczas pandemii” – napisał papież w pozdrowieniu dla „świata gazet ulicznych”: dziennikarzy, wolontariuszy i sprzedawców. 
 
Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Życie milionów ludzi na naszym świecie, zmagających się już z tak wieloma trudnymi wyzwaniami i uciskanych przez pandemię, zmieniło się i jest wystawiane na próbę. Osobom najsłabszym, niedostrzeganym, bezdomnym grozi, że zapłacą najcięższy rachunek.

>>> Franciszek: narzekanie, patrzenie na własne porażki do niczego nie prowadzi. Są 3 kroki, które mogą z tego wyprowadzić

Pragnę zatem pozdrowić środowisko gazet ulicznych, a zwłaszcza z ich sprzedawców, którzy w większości są bezdomni, poważnie marginalizowani, bezrobotni: tysiące ludzi na całym świecie żyją i mają pracę dzięki sprzedaży tych niezwykłych gazet.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

We Włoszech myślę o pięknym doświadczeniu Scarp de’ tenis – projektu Caritas, który pozwala ponad 130 osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zyskać dochód, a wraz z nim dostęp do podstawowych praw obywatelskich. Myślę także o doświadczeniu ponad 100 gazet ulicznych na całym świecie, wydawanych w 35 różnych krajach i w 25 różnych językach, zapewniających pracę i dochody ponad 20 500 bezdomnym na świecie. Od wielu tygodni gazety uliczne nie są sprzedawane, a ich sprzedawcy nie mogą pracować. Chcę zatem wyrazić moją bliskość dziennikarzom, wolontariuszom, osobom, którzy żyją dzięki tym projektom i które w tych czasach poświęcają się wielu ideom innowacyjnym. Pandemia utrudniła waszą pracę, ale jestem pewien, że wielka sieć gazet ulicznych na świecie powróci silniejsza niż wcześniej. Spojrzenie na najbiedniejszych w tych dniach, może pomóc nam wszystkim uświadomić sobie, co z nami naprawdę się dzieje i w jakim jesteśmy stanie. Do was wszystkich kieruję moje przesłanie wsparcia i braterskiej przyjaźni. Dziękuję za wykonywaną przez was pracę, za informacje, które przekazujecie i za opowiadane przez was historie nadziei.

>>> Kard. Krajewski w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II: czy Jezus jest największym skarbem?

FRANCISZEK

Dom Świętej Marty, 21 kwietnia 2020 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze