Papież do kanonistów: potrzeba nawrócenia duszpasterskiego i misyjnego
„Niewątpliwie w centrum prawa kanonicznego i cywilnego znajduje się osoba; szczególnym elementem prawa kanonicznego jest osoba jako odkupiona w Chrystusie, jako wierna w Kościele” – wskazuje papież.
Franciszek przypomina, że we wspólnocie wiernych należy przede wszystkim dbać o zbawienie dusz. Takie słowa znajdują się w przesłaniu napisanym z okazji 50-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Promującego Studium Prawa Kanonicznego. W tekście zaznacza potrzebę zachowania prostoty w głoszeniu Ewangelii. Zachęca równocześnie do stałego rozeznawania nowych dróg dotarcia do ludzi, bowiem wspólnota wiernych żyje w historii. To dotyczy także kwestii prawa.
>>> W Polsce rośnie liczba stwierdzeń o nieważności małżeństw kościelnych [RAPORT] [ANALIZA]
„Można pozostawać kanonistą, ale w sposobie myślenia być bez wiary” – zauważa Ojciec Święty. Przestrzega przed taką pozycją. „Wszystkie wymiary oraz struktury kościelne powinny wypełniać nawrócenie duszpasterskie i misyjne, aby dać światu jedyne, czego tenże potrzebuje: Ewangelię miłosierdzia Jezusa” – zaznacza papież. Również to powinno realizować się w wymiarze prawa.
„Stać się duszpasterskim nie oznacza odłożenia zasad na bok czy kierowania się nimi według własnego uznania, ale konieczne upewnianie się przy ich zastosowaniu, że wierni odnajdują w nich obecność miłosiernego Jezusa, który nie potępia, lecz zachęca ich, aby więcej nie grzeszyli” – pisze Franciszek.
Ojciec Święty pod koniec tekstu zachęca kanonistów: „miejcie świadomość bycia narzędziami Bożej sprawiedliwości zawsze nierozerwanie złączonej z miłosierdziem”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |