Fot. youtube.com/InstytutDialoguJP2

Papież Franciszek do Polaków: naśladujcie świętość życia Jana Pawła II

O swojej 28 podróży zagranicznej do Kazachstanu mówił Ojciec Święty wiernym podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał jej poszczególne elementy a także podziękował Bogu i ludziom za możliwość jej odbycia.

Swoją relację Franciszek rozpoczął od podziękowań władzom Kazachstanu, biskupom oraz ich współpracownikom za możliwość zrealizowania tej podróży. Przypomniał, że głównym jej celem był udział w siódmym Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Podkreślił, że władze Kazachstanu proponują drogę kultury łączącej politykę i religię, nie mieszając ich i nie rozdzielając, wyraźnie potępiając fundamentalizm i ekstremizm. Podkreślił wkład ludzi Kościoła, w tym świętych papieży Jana Pawła II, Jana XXIII i Pawła VI w budowanie świata braterstwa i pokoju. Przypomniał też o świadectwie męczenników, którzy „zapłacili życiem za wierność Bogu pokoju i braterstwa”.

>>> 20 lat temu w Kalwarii Zebrzydowskiej Jan Paweł II zawierzył Maryi Kościół w Polsce

Mówiąc o spotkaniu z przedstawicielami władz Kazachstanu Ojciec Święty zaznaczył, że powołaniem tego kraju jest umożliwienie spotkania osób należących do różnych grup etnicznych czy wyznających różne religie. „Życzyłem też aby mogła być kontynuowana budowa coraz dojrzalszej demokracji, zdolnej do skutecznego odpowiadania na potrzeby całego społeczeństwa” – powiedział papież.

Relacjonując spotkania z katolikami Kazachstanu, będącymi tam ewangeliczną „małą trzódką” Franciszek podkreślił „błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania wyłącznie na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia”. Dodał, że była to też okazja do przypomnienia męczenników, którzy tak wiele wycierpieli za wiarę w długim okresie prześladowania komunistycznego. Mówiąc o Mszy św. sprawowanej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego papież stwierdził, że „w świecie, w którym postęp i regres splatają się ze sobą, Krzyż Chrystusa pozostaje kotwicą zbawienia: znakiem nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga, miłosiernego i wiernego”. Temu Bogu Ojciec Święty podziękował za odbytą podróż, modląc się, aby przyniosła ona bogate owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła pielgrzymującego na tej ziemi.

Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież do Polaków

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież podziękował Polakom za ich wsparcie modlitewne jego podróży do Kazachstanu oraz zachęcił do propagowania dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dziękuję wam za dar modlitwy, którą towarzyszyliście mi podczas mojej pielgrzymki do Kazachstanu. Witam szczególnie uczestników obchodów 40. rocznicy powstania Fundacji Jana Pawła II, ustanowionej przez tegoż mojego Poprzednika. Dziękuję za waszą obecność i zachęcam was, abyście propagowali w świecie jego dziedzictwo duchowe, naśladując świętość jego życia. Niech Bóg wam błogosławi.

>>> Archiwum społeczne „Mój profesor Wojtyła”

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w zeszłym tygodniu pojechałem, do Kazachstanu na siódmy Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Wyrażam wdzięczność Prezydentowi Republiki, władzom Kazachstanu oraz biskupom i wszystkim ich współpracownikom za przyjęcie i wielką pracę, jaką wykonali. Głównym motywem wyjazdu był udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Kongres omówił i zatwierdził Deklarację Końcową, nawiązującą do tej podpisanej w Abu Zabi w lutym 2019 r. o ludzkim braterstwie. Jest to owoc drogi, która sięga daleko wstecz: myślę oczywiście o historycznym międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zwołanym przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r.; myślę o dalekowzrocznym spojrzeniu św. Jana XXIII i św. Pawła VI, a także o spojrzeniu wybitnych postaci innych religii jak Mahatmy Gandhiego. Oprócz Kongresu, podróż ta dała mi możliwość poznania władz Kazachstanu i żyjącego tam Kościoła. W tym ogromnym kraju katolików jest niewielu. Ale ten stan, jeśli jest przeżywany z wiarą, może przynieść ewangeliczne owoce: przede wszystkim błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania tylko na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia. Kierujemy do Boga nasze podziękowania za tę podróż, i modlitwę, aby przyniosła ona owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła.

>>> Koncert „Małej Armii Janosika” w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z parafii Bożego Miłosierdzia z Krakowa-Nowego Prokocimia; Świętego Krzyża w Bydgoszczy; św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych (diecezja bydgoska); Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu (archidiecezja poznańska); z parafii św. Józefa w Puławach (arch. Lubelska); z Opola; ze Starachowickiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus Starachowice”; Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze