Papież do prezydenta Ukrainy: pragnę, by św. Marcin chronił wasz kraj
Franciszek podczas sobotniego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim wyraził nadzieję na pokój w Ukrainie. Kryzys ukraiński był jednym z głównych tematów rozmowy podczas audiencji w Watykanie. To była pierwsza wizyta Zełenskiego u papieża.
Medal ze św. Marcinem i waza do zupa
Podczas otwartej części audiencji w papieskiej bibliotece, którą mogli obserwować dziennikarze, papież wręczył przywódcy Ukrainy pamiątkowy medal, przedstawiający wizerunek Marcina z Tours – świętego Kościoła katolickiego i prawosławia. Franciszek powiedział: „Święty Marcin z Tours pomagał potrzebującym siłą miłości i tego życzę waszemu narodowi, który doświadcza wojny”. „Pragnę, by święty Marcin chronił pański kraj” – dodał papież.
>>> Ukraina. Misja medialna [MISYJNE DROGI]
Zaproszenie na Ukrainę
Prezydent Ukrainy zaprosił Ojca Świętego na Ukrainę – poinformowało po spotkaniu biuro prezydenta w komunikacie przesłanym mediom. „Zaprosiłem papieża na Ukrainę. Jestem przekonany, że będzie na Ukrainie – nie tylko w stolicy. Powiedziałem, że po to, by w pełni zrozumieć, co dzieje się u nas na wschodzie, trzeba jechać na wschód” – podkreślił Zełenski, cytowany przez swoje biuro. Prezydent dodał, że przekazał papieżowi, iż jest on bardzo oczekiwany na Ukrainie, gdzie cieszy się „niezwykle dużym poparciem i zaufaniem”. Papieża zaprosił już poprzedni prezydent Petro Poroszenko. Nadzieję na taką wizytę wyrażali także przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Prezydentowi podczas audiencji w Watykanie towarzyszyła żona Ołena Zełenska. Papież dostał od Zełenskiego białą, zdobioną kolorem niebieskim i złotym wazę do zupy. Franciszkowi wyraźnie się spodobała, podniósł jej przykrywkę i przez dłuższą chwilę przyglądał się temu prezentowi.
>>> Ukraina: nowi biskupi greckokatoliccy dla diaspory
Temat rozmów: pokój
Głównym tematem sobotnich rozmów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Watykanie była sytuacja humanitarna na Ukrainie i dążenie do pokoju. Zełenski spotkał się także ze współpracownikami Franciszka: z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.
>>> Ukraina w Święto Chrztu Pańskiego: święcenie wody i tradycyjne kąpiele
W oświadczeniu biura prasowego Watykanu poinformowano: „Rozmowy w Sekretariacie Stanu poświęcone były przede wszystkim sytuacji humanitarnej i dążeniu do pokoju w kontekście konfliktu, który od 2014 roku wciąż dotyka Ukrainę”. Podzielono pragnienie, by wszystkie zaangażowane strony okazały najwyższą wrażliwość wobec potrzeb ludności – pierwszej ofiary przemocy, a także zaangażowanie i konsekwencję w dialogu”. Wśród tematów była też współpraca dwustronna i wkład Kościoła katolickiego, którego różne obrządki obecne są na Ukrainie.
Papież robi wszystko, co możliwe, by osiągnąć pokój i zgodę na całym świecie. Dwa miesiące po szczycie normandzkim w Paryżu poprosiłem go, by pomógł w uwolnieniu Ukraińców uwięzionych w Donbasie, na Krymie i w Rosji. Jestem zainspirowany rozmową o pokoju na Ukrainie. (prezydent Zełenski na Twitterze)
.@Pontifex робить усе можливе для досягнення миру та гармонії в усьому світі. Через 2 місяці після «Норманді» в Парижі я просив допомогти зі звільненням українців, полонених на Донбасі, в Криму та в Росії. Натхненний нашою розмовою про мир в Україні. pic.twitter.com/mrSQLMznHE
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 8, 2020
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |