fot. EPA/DAVE MUSTAINE

Ukraina w Święto Chrztu Pańskiego: święcenie wody i tradycyjne kąpiele

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tysiące ludzi uczestniczyło w niedzielę na Ukrainie w uroczystościach z okazji święta Chrztu Pańskiego, zwanego tu świętem Jordanu. Duchowni i wierni przyszli nad stawy i rzeki, gdzie święcono wodę, a wielu zgromadzonych zdecydowało się na kąpiel.

Święto Jordanu jest w tradycji Kościołów wschodnich wydarzeniem religijnym, które kończy okres Bożego Narodzenia. Rozpoczął się on 6 stycznia Wigilią, którą prawosławni i grekokatolicy obchodzą według kalendarza juliańskiego.

>>> Zbiór bezcennych ikon, wśród nich Wielka Męczennica [FOTOREPORTAŻ] 

W niedzielę w Kijowie wodę święcono i kąpano się m.in. w Dnieprze, który przepływa przez ukraińską stolicę. Przed zanurzeniem się w nurcie rzeki zebrani wołali: „Chrystus się ochrzcił” na co odpowiadano im: „W rzece Jordanie!”.

święto chrztu pańskiego

fot. EPA/DAVE MUSTAINE

Zażywający kąpieli wierzą, że „jordańska” woda w święto Chrztu Pańskiego zmywa z człowieka grzechy i daje mu siłę i zdrowie na cały następny rok. W niedzielę temperatura powietrza w Kijowie oscylowała wokół zera.

W przededniu święta, w sobotę, w wielu ukraińskich domach spożywana była druga wieczerza wigilijna, tzw. Głodna Kutia. Jest ona praktycznie powtórką kolacji wigilijnej przed Bożym Narodzeniem, choć mniej uroczystą.

>>> Jak w Polsce chowano wyznawców prawosławia? Odwiedzamy historyczny cmentarz [FOTOREPORTAŻ] 

Na stole pojawiają się postne potrawy: kutia, słodka potrawa z pszenicy, maku i miodu, która symbolizuje zdrowie i dostatek, oraz barszcz z pierożkami, gołąbki z kaszą gryczaną, ryba czy groch z kapustą. Po uroczystym posiłku następuje obrzęd „wyganiania” z domu słodkości, które symbolizują okres bożonarodzeniowy i zimę, by móc przygotować się do nadejścia wiosny.

Zobacz także
Wasze komentarze