PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież do ukraińskich grekokatolików: wojna przeciw Ukrainie jest okrutna i pełna nienawiści

Grupa ukraińskich mnichów i mniszek greckokatolickich podarowała Franciszkowi dwa ornaty z wyszytymi na nich wizerunkami ukrzyżowanego Pana Jezusa i mapą Ukrainy. Nastąpiło to na zakończenie środowej audiencji ogólnej 9 listopada na Placu św. Piotra w Watykanie.

Towarzyszący ofiarodawcom bp Mychajło Bubnij, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), zaprosił papieża do odwiedzin Ukrainy. Udział w audiencji był pierwszym punktem II Międzynarodowego Zgromadzenia Wyższych Przełożonych Zakonnych UKGK, które w tym dniu rozpoczęło się w Rzymie i potrwa do 12 bm.

>>> Papież przyjął zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Kościół męczeński

Na ornatach, które przygotowały siostry ze Zgromadzenia Słowa Wcielonego, przedstawiono Jezusa Chrystusa na krzyżu, nad którym znajduje się zarys kopuły kościoła, a po bokach umieszczono napis „Ecclesia Martyr” (Kościół Męczennik). Wzgórze Golgoty, na którym stoi krzyż, wyrasta jakby z zakrwawionej mapy Ukrainy, a u jej dołu dwaj aniołowie trzymają kielich, do której spływa krew męczenników.

Przełożona zgromadzenia siostra Maria powiedziała mediom, że obrazy przedstawione na tych szatach liturgicznych maja ukazać Kościół w Ukrainie jako męczeński, o którym w swoim czasie mówił św. Jan Paweł II.

„Kościół nasz zaświadczył jedność z Piotrem krwią męczenników już od początku swego istnienia. Mamy przykłady św. męczennika Jozafata Kuncewicza i wielu męczenników XX wieku” – przypomniała zakonnica.

Po audiencji Franciszek osobiście podszedł do ukraińskich osób konsekrowanych i poświęcił im kilka chwil.

Wojna Rosji przeciw Ukrainie okrutna i pełna nienawiści

Przywitawszy się po ukraińsku słowami „Sława Isusu Chrystu” (Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus), wyraził swoje zatroskanie i poparcie cierpiącemu narodowi Ukrainy. Następnie powierzył go opiece Matki Bożej i zaprosił swych gości do wspólnego odmówienia modlitwy Zdrowaś Mario w intencji pokoju w Ukrainie. Pomodlił się również własnymi słowami za osierocone dzieci i za wszystkich, którzy ucierpieli wskutek tej wojny oraz poprosił osoby zakonne o modlitwę za dwa narody: „za ten, na którego napadli”, czyli ukraiński i za „ten, który napadł” – rosyjski. A dziękując za dar papież po raz kolejny nazwał wojnę Rosji przeciw Ukrainie okrutną i pełną nienawiści.

„Gdy papież pochylił się nad nami i udzielił nam swego błogosławieństwa, powiedział, że przekazuje nasz naród ukraiński pod «Pokrow» (Opiekę) Bogurodzicy i że naród nasz jest naprawdę narodem-męczennikiem, który cierpi wskutek napaści wroga. Podkreślił, że zawsze jest z nami, po czym pobłogosławił i ucałował naszą flagę” – oznajmiła po spotkaniu s. Teodora Szułak, przełożona generalna sióstr redemptorystek.

A obecny na tym spotkaniu bp Mychajło Bubnij zaprosił papieża do przyjazdu do Ukrainy. „Usłyszeliśmy [od niego], że bardzo przeżywa i niepokoi się o Ukrainę. Nawet w jego dzisiejszej katechezie kilkakrotnie zabrzmiały pragnienia i wezwania do Boga o pokój na Ukrainie, aby jak najszybciej zakończyła się wojna. Bardzo wyraźnie widać, że papież jest blisko Ukrainy, przeżywa [to, co się tam dzieje] i niepokoi się a ja oczywiście zaprosiłem go do odwiedzenia Ukrainy, aby wesprzeć nas w tym niełatwym czasie agresji rosyjskiej. Papież wyraził takie pragnienie i zachęcił, aby modlić się o to” – przedstawił swą rozmowę z Franciszkiem hierarcha ukraiński.

fot. EPA/Andrii Yermak

W dniach 9-12 listopada odbywa się w Rzymie II Międzynarodowe Zgromadzenie Wyższych Przełożonych Zakonnych UKGK. Tego rodzaju spotkania są zwoływane co 5 lat i wypracowywana jest na nich tzw. mapa drogowa – program działań i rozwoju wspólnot zakonnych. Na barkach ich przełożonych generalnych i prowincjalnych legły w tym roku szczególne wyzwania i trudności, związane z wojną, toteż tym bardziej potrzebują oni wsparcia ze strony Kościoła, modlitwy i mądrych słów od swych przewodników duchowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze