Fot. EPA/ETTORE FERRARI

Papież dokona dziś aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Papież Franciszek dokona w piątek w Watykanie doniosłego aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Do wydarzenia tego dojdzie podczas rozpoczynającej się o godz. 17 celebracji pokutnej w bazylice Świętego Piotra, miesiąc i dzień po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.

Akt Poświęcenia przewidziany jest około godz. 18.30. Zwieńczy on miesiąc apeli papieża o zatrzymanie wojny, którą nazwał „haniebną” i „odrażającą”. Potępiał wielokrotnie jej okrucieństwo i mówił o „cierpieniach udręczonej ludności” i o tym, że „w Ukrainie płyną rzeki krwi i łez”. Stanowczo odrzucając oficjalną linię strony rosyjskiej, mówił, że „nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę”.

>>> Treść aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Miało miejsce już kilka aktów poświęcenia

W niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Franciszek uznał ataki na ludność cywilną za „nieludzkie” i „bluźniercze”. „Nie ma dla nich usprawiedliwienia” – powiedział. Zachęcił biskupów z całego świata oraz kapłanów i wiernych, by w piątek „przyłączyli się do niego w modlitwie o pokój i poświęceniu oraz zawierzeniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”. Tego samego aktu dokona w piątek w Fatimie jako wysłannik Franciszka papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Watykańskie media, wyjaśniając znaczenie tego gestu, przywołały tekst objawień fatimskich z 1917 roku, w którym mowa jest o prośbie Matki Bożej o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Jak zaznaczono, jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”, „dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.

Watykan przypomniał, że po 1917 roku miało miejsce kilka aktów poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: w 1942 roku całego świata, w 1952 roku narodów Rosji. W 1984 roku św. Jan Paweł II zawierzył wszystkie narody świata. Franciszek wystosował specjalny list do wszystkich biskupów w związku z piątkowym wydarzeniem. Podkreślił w nim: „W tej mrocznej godzinie Kościół jest usilnie wzywany, by wstawiać się u Księcia Pokoju i być blisko tych, którzy ponoszą konsekwencje tego konfliktu”.

„Przyjmując także liczne prośby Ludu Bożego, pragnę w szczególny sposób powierzyć Matce Bożej Narody będące w konflikcie” – wyjaśnił.

O pokój

Następnie dodał: „Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju”.

W czwartek Watykan zamieścił na profilu papieża na Twitterze jego następujące wezwanie „Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny”.

„Niech Akt Poświęcenia Narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata” – dodał Franciszek.

Tweet ten ukazał się także po ukraińsku i rosyjsku, jak wszystkie od początku wojny.

W środę podczas audiencji generalnej papież powiedział Polakom: „W tym roku, na drodze wielkopostnej pokuty, pościmy i prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się w Ukrainie. W Polsce jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji”.

„Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny. Niech Akt Poświęcenia narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze