epa05680695 Pope Francis (R) holds his Sunday Angelus prayer from a window of the Vatican seen through a seasonal decorated Christmas tree on Saint Peter’s Square, Vatican City, 18 December 2016. EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Papież dostał prezent od żydów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przyjął 17 grudnia przedstawicieli wspólnoty żydów sefardyjskich z Argentyny. W imieniu tej wspólnoty naczelny rabin Isaac Sacca wręczył papieżowi w prezencie urodzinowym replikę średniowiecznej księgi zawierającej „birkat kohaim” błogosławieństwo kapłańskie Aarona.

Słowa tego błogosławieństwa to: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”(Lb 6; 24-26). Jest to najstarsza przekazana w Biblii formuła błogosławieństwa, wypowiadana do dziś podczas nabożeństw, zarówno w judaizmie, jak i chrześcijaństwie.

Dziękując za podarunek papież powiedział, że charyzmą jego rodzinnej Argentyny jest m.in. dana jej zdolność, iż mogą tam żyć w zgodzie i harmonii ludzie różnych wyznań. Franciszek zachęcił do umacniania inicjatyw rozwijających i umacniających tolerancję i wzajemne poszanowanie między narodami oraz do działań na rzecz społeczeństwa sprawiedliwego i otwartego.

W czasach, gdy był arcybiskupem Buenos Aires Franciszek utrzymywał wiele kontaktów ze wspólnotami żydowskimi, zwłaszcza z rabinem Abrahamem Skórką, wspólnie z którym wydał m.in. książkę-rozmowę pt. „W niebie i na ziemi”.

Papież dostał prezent od żydów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze