fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież Franciszek: Malta jest miejscem kluczowym w ewangelizacji

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek mówił o zakończonej w minioną niedzielę pielgrzymce na Maltę, która jest miejscem kluczowym ze względu na swe centralne położenie geograficzne, kwestię migracji, a także z punktu widzenia wyzwań ewangelizacji.

Papież przypomniał, że mottem jego podróży były słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „z niespotykaną życzliwością”, odnoszące się do przyjęcia na Malcie św. Pawła Apostoła, gdy okręt na którym płynął rozbił się w pobliżu jej brzegów. Wyjaśnił, że słowa te wybrał także ponieważ wskazują one drogę, którą należy podążać, nie tylko po to, aby poradzić sobie ze zjawiskiem migracyjnym, ale również aby świat stał się bardziej braterski. „Malta jest w tej perspektywie miejscem kluczowym” – stwierdził Franciszek.

fot. EPA/CIRO FUSCO

Położenie geograficzne Malty

Papież Franciszek zaznaczył, że Malta jest po pierwsze miejscem kluczowym pod względem geograficznym, położonym w centrum Morza Śródziemnego. Mówiąc o problemach globalnych stwierdził, że często dziś mówimy o „geopolityce”, ale „niestety dominuje w niej logika strategii najpotężniejszych państw, które dążą do zabezpieczenia swoich interesów poprzez poszerzanie strefy wpływów ekonomicznych, ideologicznych i militarnych. Malta reprezentuje w tych ramach prawo i siłę małych państw, ale bogatych w historię i cywilizację, które powinny kierować się inną logiką: logiką szacunku i wolności, współistnienia różnic, przeciwstawiając się kolonizacji stosowanej przez najpotężniejszych. Po II wojnie światowej próbowano położyć podwaliny pod nową historię pokoju, ale niestety nadal trwała stara historia rywalizacji wielkich mocarstw. A podczas obecnej wojny w Ukrainie jesteśmy świadkami bezsilności Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedział papież.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Migracja

Następnie mówiąc o znaczeniu Malty w odniesieniu do zjawiska migracji Franciszek podkreślił konieczność słuchania świadectw migrantów, aby można było rozpoznać ich twarze, historie, rany, marzenia i nadzieje. Jednocześnie wskazał na potrzebę koordynacji ich przyjęcia na poziomie międzynarodowym.

Papież Franciszek przypomniał także, iż Malta odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia ewangelizacji. Podkreślił wkład misjonarzy pochodzących z tego kraju w głoszenie Ewangelii na całym świecie. Jednocześnie zauważył, że zmaga się ona z „wiatrem sekularyzmu i zglobalizowanej pseudokultury, tkwiącej u podstaw konsumpcjonizmu, neokapitalizmu i relatywizmu”. Dlatego również tam nadszedł czas na nową ewangelizację. Na zakończenie papież podziękował władzom Malty i tamtejszej wspólnocie kościelnej za zgotowane mu przyjęcie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze