fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek: niech szybko ustanie ta wojna

Niech szybko ustanie wojna, która od dziesięcioleci trwa w różnych częściach świata, która teraz nawiedziła także kontynent europejski – modlił się dziś papież Franciszek rozpoczynając w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie.

W ostatnim dniu maja – miesiąca maryjnego papież przewodniczył jej przed figurą Maryi Królowej Pokoju. Rozpoczynając modlitwę różańcową Franciszek przypomniał, że w czasie pandemii gromadziliśmy się wokół Niej, aby prosić o Jej wstawiennictwo.

Prosiliśmy Ciebie o wsparcie dla chorych i przydanie sił pracownikom służby zdrowia; błagaliśmy o miłosierdzie dla umierających i osuszenie łez tych, którzy cierpieli w ciszy i samotności. Dziś wieczorem, na zakończenie miesiąca szczególnie Tobie poświęconego, stajemy znów przed Tobą, Królowo Pokoju, błagając Cię: udziel nam wspaniałego daru pokoju, aby szybko ustała wojna, która od dziesięcioleci szaleje w różnych częściach świata, a teraz wkroczyła także na kontynent europejski. Jesteśmy świadomi, że pokój nie może być jedynie wynikiem negocjacji ani konsekwencją sprawiedliwego porozumienia politycznego, ale przede wszystkim jest paschalnym darem Ducha Świętego – powiedział papież.

>>> Dzisiaj papieski różaniec w intencji pokoju w Ukrainie i na całym świecie

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Wspólna modlitwa

W modlitwie wzięły udział dzieci, które w minionych tygodniach przyjęły Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie, skauci, rodziny Ukraińców mieszkających w Rzymie, przedstawiciele młodzieży, członkowie Korpusu Żandarmerii Watykańskiej i Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej oraz trzech parafii rzymskich pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a także pracownicy Kurii Rzymskiej. Wśród obecnych kardynałów byli: archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisław Ryłko i emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Do odmawiania tajemnic bolesnych różańca zaproszono m.in. rodzinę ukraińską (w imieniu rodzin doświadczających okrucieństw wojny), kapelanów wojskowych (w imieniu niosących im nadzieję i pocieszenie), wolontariuszy (w imieniu osób służących inny, nie zważając na niebezpieczeństwo), rodzinę syryjską i rodzinę wenezuelską (w imieniu niewinnie cierpiących) oraz uchodźców (w imieniu ludzi zmuszonych do opuszczenia swych domów i próbujących odbudować swe życie w innych krajach).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze