Fot. FaceBook/Dacia

Papież Franciszek otrzymał nowy papamobil. Ma specjalne, „papieskie” udogodnienia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec święty otrzymał od rumuńskiego producenta samochodów Dacia nowy papamobil. Jest to model „Duster” przebudowany tak, żeby odpowiadał potrzebom papieża, ale jednocześnie ma kilka specyficznych szczegółów –  poinformował producent.

„Auto zostało przygotowane specjalnie z myślą o podróżach ojca świętego” – głosi komunikat biura prasowego firmy od początku współpracującej z koncernem Renault. W przejazdach przez plac Św. Piotra np. podczas audiencji generalnych, Franciszek podobnie jak Jan Paweł II, korzysta z odkrytego samochodu terenowego.

Nowy papamobil odróżnia się od tradycyjnych modeli Dustera przede wszystkim dużym przesuwanym dachem. Kiedy się go zwinie, można zamontować zdejmowaną szklaną ambonę. W ten sposób może być wykorzystany zarówno do jazdy podczas uroczystości na placu Św. Piotra, jak też podczas papieskich podróży.

Fot FaceBoo/Mândru că sunt Clujean

Auto jest w kolorze białym. Wnętrze utrzymane jest w beżu i czerni. Posiada pięć siedzeń, w tym jedno z tylnych szczególnie wygodne. Ponadto odległość karoserii od podłogi została obniżona o trzy centymetry, żeby umożliwić papieżowi łatwiejsze wsiadanie. Nowy papamobil został przygotowany przez wydział prototypów Dacii we współpracy z rumuńskim producentem karoserii „Romturingia”.

>>>„Papieskie” Lamborghini wylicytowane! Pieniądze pomogą min. dzieciom

Papieże korzystają z dziś już powszechnie znanych papamobili od czasu pontyfikatu Jana Pawła II, przypomniał portal katholisch.de. Polski papież poruszał się białym autem pozdrawiając zgromadzonych wiernych, jego następca Benedykt XVI najczęściej jeździł autami Mercedesa. Jednak nie można powiedzieć, żeby samochody jakiejś określonej marki były „wybranymi” autami papieży.

Zobacz także
Wasze komentarze