Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA.

Papież Franciszek: otwórzmy się na światło Jezusa

„Otwórzmy się na światło Jezusa! On jest miłością i życiem bez końca” – zaapelował papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 9, 2-10), ukazującego scenę Przemienienia Pańskiego. Zaznaczył, że w ten sposób Jezus pragnie objawić uczniom znaczenie tego, co przeżyli razem – odblasku światła Jezusa. Od tej jasności uczniowie nie mogą już nigdy oderwać wzroku, zwłaszcza w chwilach próby. Zatem chrześcijanie są wezwani do tego, aby nigdy nie odrywać oczu od jasności Jezusa – wskazał Franciszek.

>>> Papież Franciszek: wejdźmy w to, co ukryte

„Otwórzmy się na światło Jezusa! On jest miłością i życiem bez końca. Na niekiedy krętych ścieżkach życia szukajmy Jego oblicza, pełnego miłosierdzia, wierności i nadziei” – zaapelował papież. Zaznaczył, że pomocą w tym jest dla nas modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, sakramenty, zwłaszcza spowiedź i Eucharystia. Ale także spojrzenie ludziom w oczy, ucząc się dostrzegania jasności Boga w każdym i pielęgnując zdolność zadziwienia się tym pięknem, które jaśnieje w każdym człowieku. Ojciec Święty zachęcił do pielęgnowania otwartego spojrzenia, poszukiwania jasności Jezusa w modlitwie i w spotykanych osobach.

„Niech Maryja, jaśniejąca Bożym światłem, pomoże nam utkwić spojrzenie w Jezusie i patrzeć na siebie nawzajem z ufnością i miłością”  – powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojca Święty zaapelował o pokojowe rozwilżanie konfliktu na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w innych regionach świata.

Oto słowa Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

Wczoraj, 24 lutego wspominaliśmy ze smutkiem drugą rocznicę rozpoczęcia wojny na pełną skalę na Ukrainie. Jakże wiele ofiar, rannych, zniszczeń, cierpienia i łez w okresie, który staje się przerażająco długi i którego końca jeszcze nie widać! Jest to wojna, która nie tylko niszczy ten region Europy, ale rozpętała także globalną falę strachu i nienawiści. Ponawiając zapewnienia o mojej najgłębszej miłości dla udręczonego narodu ukraińskiego i modląc się za wszystkich, zwłaszcza za bardzo wiele niewinnych ofiar błagam, aby przywrócono tę odrobinę humanizmu, która pozwoliłaby na  stworzenie warunków na rozwiązanie dyplomatyczne dla dążenia do sprawiedliwego i trwałego pokoju.

Bracia i siostry, nie zapominajmy o modlitwie w intencji Palestyny, Izraela i za wiele narodów rozdartych wojną i o pomaganiu konkretnie tym, którzy cierpią. Pomyślmy o tak wielkim cierpieniu, pomyślmy o rannych niewinnych dzieciach.

>>> Kard. Raniero Cantalamessa w kazaniu do Papieża: to Jezus ma być naszym chlebem

Z niepokojem śledzę wzrost przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Przyłączam się do wezwania biskupów do modlitwy o pokój, wyrażając nadzieję na zakończenie walk i poszukiwanie szczerego i konstruktywnego dialogu.

Niepokój budzą coraz częstsze porwania, do jakich dochodzi w Nigerii. Wyrażam moją bliskość wobec narodu nigeryjskiego w modlitwie, wyrażając nadzieję, że zostaną podjęte wysiłki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tych wydarzeń, tak bardzo, jak to możliwe.

Jestem także blisko mieszkańców Mongolii, dotkniętych falą intensywnego zimna, która powoduje poważne konsekwencje humanitarne. To ekstremalne zjawisko jest również oznaką zmian klimatycznych i jego skutków. Kryzys klimatyczny jest globalnym problemem społecznym. Głęboko wpływa na życie wielu braci i sióstr, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych. Módlmy się o mądre i odważne wybory, aby przyczynić się do troski o świat stworzony.

Pozdrawiając poszczególne grupy obecne na placu św. Piotra papież wymienił także Wspólnoty Neokatechumenalne z Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze