fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież jest z Ukrainą – mówią ukraińscy biskupi

Wracamy z Rzymu umocnieni, ale też świadomi wielu wyzwań, jakie stają przed Kościołem na Ukrainie – mówi Radiu Watykańskiemu bp Włodzimierz Juszczak, kierujący greckokatolicką diecezją wrocławsko-koszalińską. Uczestniczył on w Synodzie Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który z powodu trwającej wojny drugi rok z rzędu musiał się odbyć poza granicami Ukrainy.

Głównym tematem obrad było leczenie ran wywołanych wojną, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych oraz duchowych.

Bp Juszczak wskazuje, że bardzo ważne było spotkanie greckokatolickich biskupów z Ojcem Świętym, co było konieczne po jego słowach nt. „wielkiej Rosji”, które wywołały ogromne rozczarowanie na Ukrainie. Podkreśla, że pozytywne postrzeganie papieża w tym kraju znacząco spadło, choć przed wojną należał do najbardziej popularnych i cenionych przywódców religijnych.

„Dla naszego narodu było bardzo ważne to, że Franciszek poświęcił nam dużo czasu, chciał nas słuchać i zapewnił, że całym sercem jest z Ukrainą. Teraz naszym zadaniem jest przekazanie tego naszym ludziom” – mówi bp Juszczak. Podkreśla, że papież ofiarował Ukraińcom dużo więcej czasu niż pierwotnie było to planowane, co pokazuje jego zatroskanie.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Ojciec Święty przyszedł słuchać, widać było, że przyszedł słuchać, bo nie miał żadnego gotowego tekstu orędzia do nas, tylko po prostu słuchał. Były powiedziane nasze bóle i odczucia po tej wypowiedzi Ojca Świętego. Były powiedziane wprost też i cierpkie słowa. Ojciec Święty wysłuchał i zrozumiał, bo powiedział o tym potem w słowie do nas i komentarzach do wypowiedzi poszczególnych biskupów, którzy mogli zabrać głos” – mówi bp Juszczak.

Jego zdaniem „było to potrzebne spotkanie, było to potrzebne słowo”. „Myślę, że zostały one w nas, ale i w pamięci Ojca Świętego. Również jest ważne to, aby nasi wierni o tych słowach usłyszeli. Nasze uczucia, nasze bóle, nasza wrażliwość – nasza i naszych wiernych, również zostało to zaniesione do innych przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, bo był u nas sekretarz stanu kard. [Pietro] Parolin, był prefekt Dykasterii Kościołów Wschodnich, był kard. [Kurt] Koch, który odpowiada za sprawę jedności Kościoła katolickiego z innymi Kościołami, jak również kardynał [Matteo] Zuppi, któremu Ojciec Święty polecił sprawę pokoju w Ukrainie i pomocy Ukrainie” – zaznacza hierarcha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze