Papież: kiedy Szatan chce walczyć z Kościołem, przeszkadza mu w modlitwie
Na rolę Kościoła jako domu i szkoły modlitwy wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Była ona transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Papież przypomniał, że modlitwy uczymy się przede wszystkim w naszych domach, a następnie na drodze rozwoju, dzięki spotkaniom z innymi świadkami i nauczycielami modlitwy. Również życie parafii i każdej wspólnoty chrześcijańskiej jest naznaczone rytmem liturgii i modlitwy wspólnotowej.
Franciszek podkreślił ścisłe powiązanie modlitwy z wiarą, bowiem w Kościele wszystko rodzi się na modlitwie i wszystko wzrasta dzięki modlitwie.
Ojciec Święty podkreślił znaczenie, jakie dla wspólnoty wierzących, a także dla całego społeczeństwa ma życie monastyczne, poświęcone modlitwie i pracy. Zauważył, że zły duch walcząc z Kościołem pragnie osłabić przede wszystkim rytm życia modlitewnego jego członków. Przypomniał znaczenie modlitwy w życiu i działalności świętych, podtrzymujących świat, nie za pomocą broni, pieniędzy i władzy, ale za pomocą oręża modlitwy.
>>> Papież po wizycie w Iraku: słyszałem tam głosy bólu, ale i nadziei
Papież wskazał na zakończenie, że zasadniczym zadaniem Kościoła jest trwanie na modlitwie i wychowywanie do modlitwy. „Bez światła tej lampy nie bylibyśmy w stanie dostrzec drogi dla ewangelizacji; nie moglibyśmy zobaczyć twarzy naszych braci i sióstr, do których mamy się zbliżyć i którym mamy służyć; nie moglibyśmy oświetlić pomieszczenia, w którym spotykamy się we wspólnocie… Bez wiary wszystko się wali; a bez modlitwy wiara gaśnie. Dlatego Kościół, będący domem i szkołą komunii, jest domem i szkołą modlitwy” – stwierdził Franciszek na zakończenie swej katechezy.
Papież do Polaków
„Życzę Wam, aby w przeżywanym okresie wielkanocnym, Wasze domy stały się szkołami modlitwy, w których będziecie mogli na nowo odkryć obecność Chrystusa Zmartwychwstałego” – powiedział Franciszek zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Była ona transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
>>> USA: papież zdymisjonował biskupa za krycie wykorzystywania seksualnego
Zwracając się do Polaków papież powiedział: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Życzę Wam, aby w przeżywanym okresie wielkanocnym, Wasze domy stały się szkołami modlitwy, w których będziecie mogli na nowo odkryć obecność Chrystusa Zmartwychwstałego. Niech On napełni Wasze serca Swoimi paschalnymi darami: pokojem, nadzieją i radością. Z serca Wam błogosławię!”
Papieską katechezę streścił po polsku o. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry,
Kościół jest wielką szkołą modlitwy. Wielu z nas nauczyło się odmawiać swoje pierwsze modlitwy w rodzinie. Następnie, na naszej drodze, spotykaliśmy innych świadków i nauczycieli modlitwy. Dar modlitwy jest wspaniałym dziedzictwem, a doświadczenie modlitwy zasługuje na to, by je coraz bardziej pogłębiać. Nasza wiara rozwija się wraz z nami, a tchnieniem wiary jest modlitwa: wzrastamy w wierze na tyle, na ile uczymy się modlić. Poprzez chwile kryzysów i wychodzenia z nich uświadamiamy sobie, że bez wiary nie moglibyśmy rozwiązać naszych problemów, i że modlitwa pomagała nam w tym. Nie tylko modlitwa osobista, ale także modlitwa wspólnoty, która nam towarzyszyła i wspierała nas.
Wszystko w Kościele rodzi się na modlitwie i wszystko wzrasta dzięki modlitwie. Kiedy Szatan, chce walczyć z Kościołem, to przede wszystkim przeszkadza mu w modlitwie. Święci kobiety i mężczyźni ukazują nam, że ich siłą była modlitwa, która podsycała płomień ich wiary tak, jak to czyni olej w lampach. Lampa wiary będzie zawsze płonąć na ziemi, tak długo, jak będzie olej modlitwy. Bez wiary wszystko się wali, a bez modlitwy wiara gaśnie. Dlatego Kościół, będący domem i szkołą modlitwy, zachęca nas, abyśmy modlili się nieustannie, lub – innymi słowy – byśmy przekazywali z pokolenia na pokolenie lampę wiary wraz z olejem modlitwy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |