Carmelo Barbagallo, fot. domena publiczna

Papież mianował nowego szefa Urzędu Informacji Finansowej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek mianował w środę nowego szefa watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej, pełniącego funkcje kontrolne. Został nim prawnik, biegły rewident Carmelo Barbagallo. Nominację Watykan ogłosił w okresie polemik wokół urzędu i wszczętego śledztwa.

Urząd Informacji Finansowej (AIF) został powołany w 2010 roku przez Benedykta XVI, by zagwarantować pełną transparentność i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. Ma on zwłaszcza walczyć z procederem prania brudnych pieniędzy. To nie jedyna zmiana w ostatnich dniach. W połowie miesiąc Franciszek mianował nowego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych w Watykanie.

>>> Co papież Franciszek powiedział w samolocie?

Włoch Carmelo Barbagallo zastąpi na tym stanowisku Szwajcara Rene Bruelharta, którego kadencja niedawno się zakończyła i nie została odnowiona przez papieża. Nowy szef AIF to w przeszłości doradca centralnego banku włoskiego Banca d’Italia, specjalista w dziedzinie prawa bankowego.

fot. unsplash

We wtorek papież powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze powrotnej z Tokio do Rzymu, że na stanowiska szefa AIF powoła wybitnego specjalistę. Nowy prezes najważniejszej watykańskiej instytucji finansowej przychodzi w trudnym momencie, gdy za Spiżową Bramą trwa dochodzenie w sprawie zakupu nieruchomości w Londynie za 200 mln euro, nabytej między innymi z pieniędzy wpłaconych na tzw. świętopietrze, czyli działalność charytatywną papieża.

>>> Watykan dementuje sensacje o „bliskim krachu finansowym” Stolicy Apostolskiej

Wymiar sprawiedliwości Watykanu objął śledztwem zawieszonych obecnie w obowiązkach pięciu pracowników tamtejszych urzędów; jest wśród nich jeden z dyrektorów AIF. Franciszek przyznał, że transakcja zakupu luksusowej kamienicy w Londynie budzi wątpliwości i że pojawiają się podejrzenia, iż doszło do korupcji. Wyraził zarazem nadzieję, że zarzuty te nie potwierdzą się. Ujawnił dziennikarzom, że to on podpisał zgodę na przeszukanie w październiku biur podejrzanych w Sekretariacie Stanu i Urzędzie Informacji Finansowej oraz to, że wkrótce rozpoczną się ich przesłuchania.

Papież podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze powrotnej z Tokio do Rzymu, fot. EPA/REMO CASILLI

Papież za najważniejsze podczas konferencji prasowej w samolocie uznał to, że możliwe nieprawidłowości przy tej transakcji zostały wykryte wewnątrz Watykanu, co jego zdaniem potwierdza, że sprawnie działa tamtejszy system wewnętrznych kontroli.

Zobacz także
Wasze komentarze