Papież senior Benedykt XVI, fot. domena publiczna

„Często widuję się z Benedyktem XVI”. Kto to powiedział?

– W każdym pontyfikacie były chwile budzące niepokój. Trzeba jednak mieć więcej zaufania do Pana Boga. Musi zwyciężyć nadzieja, a także modlitwa – mówi kard. Luis Ladaria.

Od 2 lat jest on prefektem najważniejszej watykańskiej dykasterii: Kongregacji Nauki Wiary. Z tej racji regularnie, co tydzień widuje się z papieżem Franciszkiem. Jednak, jak ujawnił w wywiadzie dla tygodnika „Ecco di Bergamo”, często spotyka się i dyskutuje również z Benedyktem XVI. – Zachował wielką jasność umysłu – zapewnia kard. Ladaria, przyznając, że niekiedy stawia sobie pytanie: „kimże ja jestem był piastować ten sam urząd, co w przeszłości Benedykt XVI”.

Bazylika św. Piotra, Watykan, fot. Maciej Kluczka

>>> Najnowsze zdjęcie Benedykta XVI. Papież Senior przyjął przedstawicieli Episkopatu Czech

Hiszpański jezuita i teolog przypomina, że to kard. Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary określił duszpasterskie znaczenie pełnionej przez tę dykasterię posługi: „jesteśmy tu – mawiał papież senior – by bronić i chronić wiary ludu Bożego. Nie jesteśmy tu dla teologów, lecz dla ludu, dla prostych wierzących”. Zanim trafił do Kongregacji Nauki Wiary kard. Ladaria przez ponad 40 lat wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Z tej perspektywy postrzega też zmiany zachodzące wśród studentów papieskich uczelni.

Kard. Luis Ladaria Ferrer, fot. domena publiczna

Dziś większość studentów Uniwersytetu Gregoriańskiego przybywa z Azji i Afryki. Świat zachodni uległ sekularyzacji. Dobrobyt zamyka nas w sobie, stajemy się mniej otwarci na transcendencję. Najwięcej duchowego dynamizmu jest teraz w Azji (kard. Ladaria).

>>> Papieski ceremoniarz: u Benedykta fascynowała mnie pokora, przy Franciszku rozbudzam wiarę

Kardynał dodaje jednak, że Rzym kościelny już tradycyjnie jest miejscem bardzo otwartym. – Tu nikt nie jest obcy. Wszyscy czujemy się jak w domu – dodaje hiszpański jezuita. Przy okazji zapewnił też iż fakt, że on i papież należą do tego samego zakonu to czysty przypadek. Przed konklawe spotkałem go tylko raz. Ja byłem już wtedy sekretarzem kongregacji, a kard. Bergoglio odwiedził nas wraz z innymi argentyńskimi biskupami w ramach wizyty ad limina – wspomina kard. Ladaria.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze