Papież na Wielki Post: nasze życie zbyt często zdominowane jest przez pragnienie konsumowania
Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post wezwał wierzących, by pamiętali wtedy o czynieniu dobra, poświęcając czas na miłość do „najmniejszych i najbardziej bezbronnych, opuszczonych i wzgardzonych, dyskryminowanych i zepchniętych na margines”.
>>> Jak Inuici przeżywają Wielki Post i Wielkanoc? [MISYJNE DROGI]
„Jeśli pandemia sprawiła, że doświadczyliśmy naszej osobistej i społecznej słabości, niech ten Wielki Post pozwoli nam doświadczyć pocieszenia płynącego z wiary w Boga, bez którego nie możemy mieć ostoi” – napisał papież w ogłoszonym w czwartek orędziu. Jego hasłem są słowa z Listu świętego Pawła do Galatów: „W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim”.
Czas odnowy
>>> Najpiękniejsza modlitwa na Wielki Post. Napisał ją Benedykt XVI
Papież przypomniał, że Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej i wspólnotowej odnowie. „Zbyt często nasze życie jest zdominowane przez chciwość i pychę, przez pragnienie posiadania, gromadzenia i konsumowania” – zauważył. Jak dodał Franciszek, Wielki Post zaprasza nas do „nawrócenia, do zmiany mentalności, tak aby życie miało swoją prawdę i piękno nie tyle w posiadaniu, ile w dawaniu, nie tyle w gromadzeniu, ile w sianiu dobra i dzieleniu się nim”. Jak wyjaśnił, wezwanie to nie powinno być postrzegane jako ciężar, ale jako łaska.
„Siejąc dla dobra innych, uczestniczymy w wielkoduszności Boga”, co wyzwala z „ciasnej logiki osobistego zysku” nadając działaniom szeroki zakres bezinteresowności – stwierdził papież. Zwrócił uwagę na to, że w obliczu rozczarowania z powodu niespełnionych marzeń, niepokoju i zniechęcenia pojawia się pokusa zamknięcia się w egoizmie i „schronienia się w obojętności na cierpienia innych”. Franciszek wezwał następnie, by nie ustawać w modlitwie. „Potrzebujemy modlitwy, ponieważ potrzebujemy Boga. Bycie samowystarczalnym to niebezpieczna iluzja” – dodał.
Umocnić ducha do walki z grzechem
Przypomniał swoje słowa o tym, że „nikt nie zbawia się sam, ponieważ wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi pośród burz historii”. Wskazał też, że wiara nie uwalnia od udręk życia, ale pozwala przejść przez nie w „zjednoczeniu z Bogiem w Chrystusie, z wielką nadzieją, która nie zawodzi”. „Nie ustawajmy w wykorzenianiu zła z naszego życia” – apelował Franciszek. Wyraził pragnienie, by post umocnił „ducha do walki z grzechem”.
„Nie ustawajmy w proszeniu o przebaczenie w sakramencie pokuty i pojednania, wiedząc, że Bóg niestrudzenie nam przebacza. Nie ustawajmy w walce z pożądliwością, tą słabością, która prowadzi do egoizmu i wszelkiego zła, znajdując w ciągu wieków różne sposoby pogrążania człowieka w grzechu” – wezwał.
Działajmy dobrze
Przestrzegł też przed ryzykiem uzależnienia od mediów cyfrowych, które „zubaża relacje międzyludzkie”. Zdaniem papieża Wielki Post jest odpowiednim czasem, aby krzewić bardziej „integralną komunikację międzyludzką”. „Nie ustawajmy w czynieniu dobra w aktywnej miłości wobec bliźniego” – poprosił.
Franciszek zachęcił również: „Jeśli prawdą jest, że całe nasze życie to czas siania dobra, wykorzystajmy ten Wielki Post szczególnie, by zatroszczyć się o bliskich, by zbliżyć się do braci i sióstr poranionych na drodze życia”. To czas sprzyjający temu, aby „szukać, a nie unikać potrzebujących; aby wołać, a nie ignorować tych, którzy pragną słuchać dobrego słowa; aby odwiedzać, a nie opuszczać tych, którzy cierpią z powodu samotności” – napisał.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |