fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież: naród Ukrainy doznaje męczeństwa agresji

Naród Ukrainy „doznaje męczeństwa agresji” – powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązał także do Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych w tym kraju, który będzie obchodzony w sobotę.

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra papież powiedział: „Módlmy się o pokój na świecie i o zakończenie wszystkich konfliktów, szczególnie myśląc o straszliwym cierpieniu drogiego i udręczonego narodu ukraińskiego”. „Myślmy o udręczonej Ukrainie. W tę sobotę przypada rocznica strasznego ludobójstwa – Hołodomoru, zagłady ludności z powodu głodu w latach 1932-1933, wywołanej sztucznie przez Stalina. Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za wielu Ukraińców, dzieci, kobiety, ludzi starszych, którzy dzisiaj doznają męczeństwa agresji” – mówił Franciszek.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Zwracając się do pielgrzymów mówiących po portugalsku, nawiązał do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. „Radość spotkania i wola bycia razem są fundamentalnymi znakami dla dzisiejszego świata, poszarpanego przez konflikty i wojny” – podkreślił. Mówił też o piłkarskim mundialu: „Pragnę skierować pozdrowienie do piłkarzy, kibiców i widzów, którzy na różnych kontynentach śledzą piłkarskie Mistrzostwa Świata rozgrywane w Katarze”. „Niech to ważne wydarzenie będzie okazją do spotkania i zgody między narodami, sprzyjając braterstwu i pokojowi” – oświadczył Franciszek.

>>> Franciszek: także pociecha pomaga w rozeznaniu

Zwracając się do Polaków, powiedział: „Jestem wam wdzięczny, że w tych dniach jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami, włączając się w inicjatywę RedWeek oraz modląc się za nich szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze”. „Niech Matka Boża wyjedna im pełną wolność i pocieszenie w utrapieniu” – dodał. Kampanię RedWeek zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. By pogłębić świadomość na temat prześladowania chrześcijan i wolności religijnej oraz w duchu solidarności z prześladowanymi, czerwonym światłem podświetlane są setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze